ıspanak çorbası

ıspanak_corbasi

Malzemeler:
200 gr. Ispanak
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Sumak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Ispanak çorbası yapmak için seçenek bol, dilediğiniz sebzeleri harmanlayarak kullanabilirsiniz. Patates, havuç, kereviz kökü, pırasa kullanabileceğiniz sebzelerden bazıları. Ispanak çorbası sütlü, yoğurtlu, kremalı, kaşar peynirli ve terbiyeli hazırlanabilir. Çorba içerisine pirinç yerine bulgur, mercimek ve şehriye ilave edilebilir. İsterseniz su yerine et suyu veya tavuk suyu kullanabilirsiniz, seçimi size kalmış.

Ön Hazırlık:
Ispanaklar ayıklanacak, yıkanacak ve ince kıyılacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sumağı doğrudan kullanabileceğiniz gibi, su içerisinde dinlendirerek süzüp suyunu kullanabilirsiniz. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı ve tereyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından un ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine salça ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su, ıspanak, pirinç, karabiber, pul biber ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başlayıncaya kadar malzeme dipten karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika süre bitiminde çorbanız hazır. Şimdi çorbanın tuzunu karar hale getirebilir ve sumak ekşisi ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.