islim kebabı

Islim_kebabi1

Malzemeler:
400 gr. Kuzu Kuşbaşı Et
3 Adet Kemer Patlıcan ‘uzun’
1 Adet Soğan
1 Adet Domates ‘sos için’
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Domates ‘kapak için’
3 Adet Sivri Biber
1 Tatlı Kaşığı Un
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Diş Sarımsak
1 Adet Defne Yaprağı
10 Adet Tane Karabiber
Kızartma Yağı
Kürdan
Tuz

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar soyulacak, uzunlamasına 4 veya 5 mm. kalınlıkta dilimlenecek ve tuzlu su içerisinde 30 dakika dinlendirilecek. Süre sonunda patlıcanlar süzülecek ve kızgın yağ içerisinde pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak.
Soğan soyulacak, ince yemeklik doğranacak. 1 adet domates, rendelenecek. Sarımsak, defne yaprağı ve tane karabiberler bir tülbent bez içerisine sarılacak ve baharat torbası yapılacak. Kaynar su hazır edilecek.

Kemer Patlıcanı

Islim_kebabi_kemer_patlican2

Patlıcan Şerit Dilimleri

Islim_kebabi_patlican_serit3

Patlıcan Şerit Dilimleri Kızartılmış

Islim_kebabi_patlican_serit_kizarmis4

Kuşbaşı Etin Hazırlanması:
Tencereye, 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine iri doğranmış kuşbaşı et ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından  soğan ilave edilecek ve düşük ısıda  kavurulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, un ilave edilecek kavurulacak. Üzerine 4 su bardağı kaynar su, baharat torbası ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Karışımın tuzu karar hale getirilecek. Su kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 1 saat 20 dakika süre ile et pişirilecek. Tencere içerisinde kalan et suyu sos olarak kullanılacak.

Pişirilmiş Kuşbaşı Kuzu Eti ve Suyu

Islim_kebabi_et_su5

İslim Kebabının Kase ile Şekillendirilmesi

Islim_kebabi_sekillendirilmesi6

İslim Kebabının Tepsiye Dizilişi

Islim_kebabi_tepsiye_dizilmesi7

İslim Kebabının Son Hali ve Sosunun Verilmesi

Islim_kebabi_sosunun_verilmesi8

İslim Kebabı Fırından Çıkmış Servise Hazır

Islim_kebabi_pismis9

Maharetini Göster:
Kızarmış patlıcan dilimleri bir kase içerisine 2 adet patlıcan dilimi + işareti şekilde yerleştirilecek. İçerisine 2 adet pişmiş kuşbaşı et konulacak ve patlıcan şeritleri birbiri üzerine kapatılacak. 6 nolu resimdeki gibi, kase fırın tepsisine ters çevrilerek kapatılacak. Diğer patlıcan şeritlerine aynı işlem uygulanacak. Patlıcanların üzerine domates dilimleri ve biber parçaları kürdan ile tutturulacak. Domates rendesi, et suyu ile karıştırılacak ve sos olarak tepsinin tabanına yayılacak. Tepsi, önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve biberler kızarıncaya kadar pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.