iskorpit tava

iskorpit_tava

Malzemeler:
6 Adet Orta İrilikte İskorpit Balığı
1 Su Bardağı Ayçiçeği Yağı
1 Su Bardağı un
Tuz

Ön Söz:
İskorpit balığı ile çeşitli balık yemekleri yapılır. Bu yemekler arasında iskorpit çorbası, iskorpit sote, iskorpit haşlama, iskorpit tava, iskorpit buğulama ve iskorpit şişi sayabiliriz. Tarifim iskorpit balığı kızartması ile ilgilidir.

Ön Hazırlık:
İskorpit balığı alta verilen tarife uygun olarak temizlenecek. Ardından üzerine tuz sepilecek ve un’a bulanacak.

İskorpit Balığı Nasıl Temizlenir:
İskorpit balığının sırt ve kuyruk altı dikenleri ele batırılmadan “zehirli olduğundan” dikkatlice çıkarılması gerekir. Öncelikle balığın pulları bıçak yardımıyle sıyrılır. Ardından balığın baş kısmını kendimize, karnı sol tarafa bakacak şekilde kesme tahtasına yatırır ve sırt dikeni çevresini bıçakla çizeriz. Aynı işlemi kuyruk altı dikenine uyguladıktan sonra, pense yardımyle dikenleri çıkarırız. Yan yüzgeçleri ile birlikte başını keser, karnını yarar ve içini temizleriz. Ardından balığı bütün bırakır veya fileto çıkarırız. Balığın derisini çıkarmak isterseniz, pense ile derinin bir ucundan tutup sıyırabilirsiniz.

iskorpit_baligi_tava

Maharetini Göster:
Tava içerisine ayçiçeği yağı konulacak ve ısıtılacak. Ocak ısısı normal olacak. Kızartma yağı kızgın duruma geldiğinde, tuzlanmış ve una bulanmış iskorpit balığı tava içerisine dizilecek. Ardından alt üst edilerek, her iki yüzeyi yakılmadan kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.