işkembe nasıl haşlanır

işkembe nasıl haşlanır

Malzemeler:
Dana İşkembesi
Çeşme Suyu
Soyulmuş Bütün Soğan
Soyulmuş Diş Sarımsak
Kabuklu Limon Parçası
Tuz

İşkembe temizlendikten sonra, tencerede veya düdüklü tencerede haşlanır. İşkembeyi tencerede haşlamak, işkembenin miktarına göre çok fazla zaman gerektirir. Fazla miktarda işkembe haşlayacaklar için en doğru yol, işkembeyi tencerede haşlamaktır. 1-2 Kg. işkembe haşlamanın en kestirme yolu ise; işkembeyi ocak üzerinde, düdüklü tencerede haşlamaktır. İyi bir düdüklü tencere işkembeyi 40 ila 45 dakika arasında haşlar. İşkembeyi sakatatçıdan almışsanız, düdüklü tencere işkembeyi 40 dakikada haşlar. İşkembeyi kendiniz temizlemişseniz; işkembe düdüklü tencerede 45 dakikada haşlanır. Verdiğim işkembenin haşlama süreleri kendi deneyimlerimin sonucudur.

işkembe haşlama

İşkeme ile yemek yapacağım zaman mutlaka işkemebeyi haşlarım. Sakatatçıdan işkembeyi alırım ve bol su ile yıkarım. Yıkadığım işkembeleri iri parçalara böler ve düdüklü tencereye koyarım. Düdüklü tencereyi işkembe parçalarını örtecek miktarda çeşme suyu ile doldurur ve düdüklü açık olarak bir taşım kaynatırım. Bu işlemden sonra işkembe parçalarını süzer ve tekrar bol su ile yıkarım. Yıkadığım işkembe parçalarını düdüklü tencereye tekrar koyar, üzerine birkaç diş sarımsak, soyulmuş bir bütün soğan, kabuklu yarım limon, yeteri kadar tuzla birlikte çeşme suyunu ilave eder ve yukarıda verdiğim süreleri kullanarak haşlarım. Haşladığım işkembeyi süzer, suyunu ve etini ayrı kaplara alırım.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.