X

irmikli makarna yapımı


Malzemeler:
100 gr. İrmik
100 gr. Böreklik Un
2 Adet Yumurta (120 gr.)
1 yemek Kaşığı Zeytinyağı
Açmak İçin Un

Ön Söz:
Evde irmikli makarna yapımı çok kolay. Önemli olan, yapacağınız irmikli makarna miktarına karar vermenizdir. İrmikli makarna, sadece irmik un’u kullanılarak yapılabilir. Fakat, irmik ununu piyasada bulmak zordur. Bu sebeple; irmikli makarna yapımı için, normal ince irmik kullanmamız gerekiyor. İnce irmikle makarna hamuru yaparken un ilave edilmezse, açılan yufka istenilen sonucu vermez. Makarna yapımı konusunda çok uğraştım ve uğraşmaya devam ediyorum.

Üstte verdiğim malzemeler kulanılarak, iki veya üç kişiye yetecek miktarda irmikli makarna yapılır. Malzemelerin katlarını alarak, istediğiniz miktarda irmikli makarna yapabilirsiniz. Resimde görüldüğü gibi, hazırladığım makarna hamurunu ince (0.5 cm.), kalın (1.0 cm.) şeritler halinde kestim. Bezeleri 40 cm. çapında açarsanız, çok ince (0.5 mm.) kalınlıkta yufka açmış olursunuz. Yufkayı ne kadar ince açarsanız, makarnanız o kadar güzel olur.

Maharetini Göster:
Bir kap içine 100 gr. irmik, 100 gr. böreklik un konulacak ve karıştırılacak. Ardından orta yeri açılacak, iki yumurta kırılacak ve bir yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Peşinden malzemeler karıştırılarak hamur yoğurulacak. Yoğurulan hamur tek beze yapılacak, streçe sarılacak ve en az 45 dakika (oda sıcaklığında) dinlendirilecek. Süre bitiminde beze ikiye bölünecek ve iki beze yapılacak. Her beze, az unla birlikte 40 cm. çapında yufka açılacak. Yufka iki kenarından orta kısmına yatırılacak. Yatırılan kenarı birbiri üzerine getirilecek ve istenilen genişlikte şeritler halinde kesilecek. Ardından katlı şeritler açılacak ve üzerine hafif un serpilecek. Sonrası malum.

Son Söz:
Yaptığınız makarna hamuruna ve haşlama suyuna tuz koymayın. Makarnayı haşladıktan sonra üzerine veya sosuna tuz koyun. Bu makarna (dişinize göre) en güzel, 4 ila 7 dakikada arasında haşlanır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com