incir kavurması

tereyagli_incir_kavurmasi

Malzemeler:
250 gr. Kuru İncir
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Çay Bardağı Toz Şeker
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Çay Bardağı Dövülmüş Ceviz İçi

Ön Söz:
Tereyağlı incir kavurması için işlenmiş kuru incir, taze incir ve tarifimde olduğu gibi yeni mahsül kuru incir kullanılabilir. Taze incir kavrulurken su ilavesine ihtiyaç duymaz, doğrudan tereyağı ile kavrulur. İşlenmiş kuru incir ve yeni yıl mahsülü kurtulmuş “natürel” incir kavurması yapılırken “yumuşaması için” su veya süt içerisinde pişirilir.

İşlenmiş kuru incir nedir:
Kuru incirin doğal görünüşüne türlü şekiller verilerek, gerektiğinde sap ve göz kısımları kesilerek, yırtılarak veya delinerek hazırlanmış kuru incir.

İşlenmemiş kuru incir “natürel” nedir:
Şekil verilmemiş, doğal durumunu muhafaza eden kuru incir. Bunların sap ve göz kısımları kesilmiş olabilir. Birde, hiç bir sınıfa girmeyen kuru incir çeşitine de endüstriyel kuru incir “hurda” denir. Bilgi kaynağı: KURU İNCİR TS-541

Ön Hazırlık:
İncirlerin sapları kesilecek ve yıkanacak. Ardından bir kap içerisine alınacak ve üzerini kapatıncaya kadar ılık su ile doldurulacak. İncirler bu su içerisinde 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Süre sonunda süzülecek ve kuşbaşı doğranacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine incir 1 çay bardağı toz şeker, 1.5 su bardağı kaynar su konulacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve incirler 20 dakika süre ile pişirilecek. Ardından tereyağı eritilecek “köpürmeye başladığında” üzerine incir, 1çay bardağı dövülmüş ceviz içi konulacak ve kavrulacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.