ilikli kemik suyu nasıl yapılır

ilikli_kemik_suyu

Malzemeler:
4 Parça Dana Kaval Kemiği
8 Su Bardağı Su

Ön Söz:
İlikli kemik suyu nasıl yapılır? İlkli kemik suyu en güzel, dana kaval kemiği kaynatılarak yapılır. İlikli kemikler iri olacağından, tencereye sığacak şekilde parçalanmış olması gerekir. İlikli kemik suyunu tencerede çıkarmak çok zaman alır. Bu nedenle; ilikli kemikleri düdüklü tencerede haşlamak, zaman ve yakıt israfı bakımından en akılcı yoldur. Resimde görünen kemikler, Termo marka contalı klasik düdüklü tencere kullanılarak ilikli suyu çıkarılmıştır.

Ön Hazırlık:
Kemikler yıkanacak ve süzülecek.

ilikli_kemik

Maharetini Göster:
Düdüklü tencereye parçalanmış kaval kemikleri konulacak. Üzerine soğuk su ilave edilecek. Düdüklü normal ısı ayarında, açık olarak kaynatılacak. Ardından, düdüklü içerisinde biriken köpükler alınacak ve atılacak. Peşinden düdüklü tencerenin kapağı kapatılacak ve 1 saat süre ile kemikler haşlanacak. Süre bitiminde kemikler düdüklü tencereden alınacak ve ilikli kemik suyu süzülecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.