ilik çorbası

ilik_corbasi

Malzemeler:
250 gr. Haşlanmış Dana Eti
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Bardağı Soğuk Su
1 Çay Kaşığı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su bardağı İlikli İlik Suyu

Ön Söz:
İlik çorbası nasıl yapılır? İlik çorbası, başta ilik suyu olmak üzere çeşitli sebzeler kullanılarak yapılabilir. Ya da, tarifimde olduğu gibi; haşalanmış ve küçük parçalara bölünmüş dana eti, haşlanmış ilik ve ilik suyu kullanılarak hazırlanabilir. Etli ilik çorbası, sade veya terbiyeli yapılabilir; yapılan ilik çorbası sirkeli sarımsakla servis edilebilir.

Ön Hazırlık:
Çorba için gerekl olan, altı su bardağı dolusu ilik suyu ve ilik parçaları buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak.

Terbiyesinin Hazırlanması:
1 yumurta sarısı ile 1 yemek kaşığı un, 1 çay bardağı dolusu soğuk su ile çırpılacak.

etli_ilik_suyu_corbasi

Maharetini göster:
Tencere’ye 6 su bardağı ilik suyu, 250 gr. haşlanmış et konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Ardından tencereden bir miktar su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye çorbaya ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisinde zeytinyağı eritilecek. Üzerine kırmızı toz biber ilave edilecek, kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. İstenirse çorba sirkeli sarımsakla servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.