içli köfte


Malzemeler:
2 Su Bardağı Köftelik Bulgur
150 gr. Yağsız Kıyma
1 Adet Soğan
1 Su Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı Kırmızı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

İç Malzemesi:
250 gr. Orta Yağlı Kıyma
1 Adet Soğan
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
İç anadolu bölgesinin bazı yöreleri içli köfteyi bu tarife göre ‘ceviz içi kullanmadan’ yapar, haşlar ve yer. Ayrıca içli köfte bu yörelerde dolgulu köfte diye anılır. İçli köfte yapmak için özel (orta irilikte) içli köfte bulguru kullanılır. Verdiğim malzeme ölçüleri ile 60 gr. ağırlıkta 10 adet köfte yapılır. Yapılan içli köfteler kızgın yağ içerisinde kızartılır veya tarifimde olduğu gibi su içerisinde haşlanır.

Ön Hazırlık:
Köftelik bulgur bir kap içerisine alınacak, üzerine 1 su bardağı ılık su ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından üzeri kapatılacak ve 30 dakika süre ile dinlendirilecek. Soğan soyulacak ve ince olarak yemeklik doğranacak.

İç Harçın Hazırlanması:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kıyma ilave edilecek ve düşük ısıda suyunu çekinciye kadar kavrulacak. Ardından 1 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başlayınca kapağı kapatılacak ve en düşük ısı ayarında kıyma suyunu çekinceye kadar pişirilecek. Ardından tecerenin orta yerinden yer açılacak, sıra ile soğan salça ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine karabiber, pul biber, tuz ilave edilecek ve malzeme bir güzel karıştırılacak. Harçın tuzu karar hale getirilecek ve soğumaya bırakılacak.

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine köftelik bulgur, soğan, yağsız kıyma, karabiber, kırmızı toz biber, tuz ilave edilecek ve malzemeler bir güzel karıştırılacak. Ardından eller ara sıra suya batırılarak veya su ilave edilerek malzemeler bir güzel yoğurulacak. Yoğurma işlemi yaklaşık 25 dakika sürecek. Süre bitiminde köfteden limon iriliğinde parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Bezeler tek tek avuç içerisine alınacak ve işaret parmağı ile içleri açılacak. Açılan yere 2 tatlı kaşığı iç harç konulacak ve kapatılacak. Ardından tencere içerisine 3 litere su, 1 yemek kaşığı tuz ilave edilecek ve normal ısıda kaynatılacak. Kaynayan su içerisine içli köfteler ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, saata bakılacak not edilecek. Tam 12 dakika süre bitimi içli köfteler servise hazır. Sonrası Malum.

Not:
Köfteler tam olarak haşlandıktan sonra tencere yüzeyine çıkarlar.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Bulgurlu Yemekler, Etli Yemekler, Köfteler, Yöresel Yemekler