hindi köfte nasıl yapılır

hindi_kofte_nasil_yapilir

Hindi ızgara köftesi yapımı, diğer ızgara köfte çeşitlerinin yapımından farklı değildir. Hindi kıyması, soğan, sarımsak, bayat ekmek içi veye galeta unu, karabiber, kimyon, pul biber ve tuz hindi köftesi yapımı için gerekli malzemelerdir. Köfte harcında kıyma, soğan, karabiber ve tuz mutlaka bulunması gereken malzemelerdir. Bu malzemelerin dışında, damak tadınıza uyan diğer malzemelerin kullanımı köfte tatlandırıcılarıdır. Örneğin; bayat ekmek içi doğru kullanılırsa, köftenin pişerken bırakacağı suyu üzerinde toplar. Bu vesileyle köfte hem yumuşak, hemde sulu olur.

Bayat ekmek içi nasıl doğru kullanılır? Bayat ekmek içi dilimlerini ıslatıp, sıkıp köfte harcına ilave etmenin fazla yararı yok. Aynı şekilde galeta unu, ya da grisini’yi ezip köfte harcına ilave etmekte aynı şekilde fazladan bir getirisi yok. Köfte harcına bayat ekmek içi su içerisinde ıslatımadan veya fırında kızartılmadan kıymaya ilave edilirse, köftenin lezzetini artırır. Bu gerçeği önceden keşffetim ve ekmek içini bez torbada kurutup, ezerek porsiyonlar halinde derin dondurucuda sakladım. Köfe yaparken, dondurucudan bayat ekmek kırıntısını çıkarır kullanırdım.

Bir süre sonra, bu yönteminde uygun olmadığını gördüm. Çünkü; buzdolabı poşeti içerisindeki ekmek kırıntısı derin dondurucudan üzerine nem çekiyordu. Haliyle, kırıntıyı doğrudan köfte harcına koyunca; ısı farkından dolayı sulanıyordu. Şimdilerde bu sorunu çözdüm, hazırladığım bayat ekmek içini kavanoz içerisinde saklıyorum. Derin dondurucuda ekmek içini saklamak bayağı bir kolaylık sağlıyor. Dondurucuda ekmek içi donmuyor, dışarı çıkarınca anında çözülüyor. Ne ise, bu konuyu biraz uzun tuttuk. Zaman içerisinde, ekmek içini nasıl hazırladığımı sizlerle paylaşacağım.

Hindi köftesi nasıl yapılır veya nasıl yaptım: Hindi budunu mutfak robotunda (kıyma) çektim. Soğanı ince olarak yemeklik doğradım. Daha doğrusu, soğanı ve sarımsağı doğradıktan sonra bıçakla güzelce kıydım. Yoğurma kabına hindi kıyma, bayat ekmek kırıntısı, soğan, sarımsak, karabiber, kimyon, pul biber, tuz’u koydum ve yoğurdum. Ardından, harcı top yaptım üzerini kapattım ve dolapta iki saat beklettim. Dolapta köfte harcını veya yapılan köfteyi 24 saat bekletmenin, köfteyi daha da lezzetlendireceğini herkes bilir. Peşinden, harçatan köfteler yaptım ızgarada pişirdim.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.