hindi ızgara

hindi_izgara

Malzemeler:
600 gr. Derisiz Hindi Kalça
1 Yemek Kaşığı Yoğurt
1 Çay Bardağı Süt
3 Yemek kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 İri Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Hindi kalçasını ızgara yapmak için, önce hindi kalça etini ızgaralık olarak doğradım. Peşinden özel olarak hazırladığım, hindi ızgara sosu’na buladım ve buzdolabında dinlendirdim. Ardından dinlenmiş hindi etini ocak üzerinde, döküm ızgara üzerinde pişirdim.  Sofrada eti yiyenler, dana biftek sanarak yemeye devam ettiler. Sonunda dayanamdım, yedikleri etin hindi eti olduğunu söyledim. Hindi ızgaranın lezzeti adına; verilen tepkilerin ne olacağını bir düşünün, bu kadar.

Ön Hazırlık
Hindi kalçası ızgaralık olarak doğranacak. Sarımsak soyulacak ve havanda dövülecek.

Hindi Izgara Sosu:
Tencere içerisine zeytinyağı, yoğurt, domates salçası, dövülmüş sarımsak, karabiber, tuz, süt konulacak ve karıştırılacak. Üzerine ızgaralık olarak hazırlanmış hindi kalçası ilave edilecek ve sosla karıştırılacak. Ardından, tencere kapatılacak ve en az 2 saat buzdolabında dinlendirilecek.

Hindi Kalçası

hindi_kalca

Maharetini Göster:
Terbiye edilmiş hindi eti, dinlendirildikten sonra; iyi ısıtılmış kömürlü mangal, döküm ızgara veya elektrikli ızgara üzerinde alt üst edilerek pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.