havuçlu bulgur pilavı


Malzemeler:
1 Su Bardağı İri Pilavlık Bulgur
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Orta Boy Havuç
1 Orta Boy Soğan
1 Tatlı kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Havuçlu pilav; kırmızı ve beyaz et ızgara çeşitleri yanında, ya da et kavurması ile birlikte sunulacak harika bir garnitürdür. Söyleyeyim de, sonradan söylemedi olmayayım.

Ön Hazırlık:
Soğan, yemeklik doğranacak. Havuç, rendeden geçirilecek. Bulgur yıkanacak ve süzgeçten geçirilecek. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç ilave edilecek, diriliği gidinciye kadar kavrulacak. Üzerine 3 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Tecere kaynamaya başladıktan sonra, kapak hafif aralıklı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 15 dakika süre bitiminde tencere, ocak üzerinden alınacak ve süzgeçten geçirilecek. Çıkan posa kullanılmayacak, süzülen su tencereye alınacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, 1 su bardağı bulgur ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Pilav 15 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde pilav, 15 dakika dinlendirildikten sonra servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Bulgurlu Yemekler, Makarna ve Pilavlar