havuçlu bulgur pilavı

havuclu_bulgur_pilavi

Malzemeler:
1 Su Bardağı İri Pilavlık Bulgur
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Orta Boy Havuç
1 Orta Boy Soğan
1 Tatlı kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Havuçlu pilav; kırmızı ve beyaz et ızgara çeşitleri yanında, ya da et kavurması ile birlikte sunulacak harika bir garnitürdür. Söyleyeyim de, sonradan söylemedi olmayayım.

Ön Hazırlık:
Soğan, yemeklik doğranacak. Havuç, rendeden geçirilecek. Bulgur yıkanacak ve süzgeçten geçirilecek. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç ilave edilecek, diriliği gidinciye kadar kavrulacak. Üzerine 3 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Tecere kaynamaya başladıktan sonra, kapak hafif aralıklı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 15 dakika süre bitiminde tencere, ocak üzerinden alınacak ve süzgeçten geçirilecek. Çıkan posa kullanılmayacak, süzülen su tencereye alınacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, 1 su bardağı bulgur ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Pilav 15 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde pilav, 15 dakika dinlendirildikten sonra servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.