havuç kızartması

Havuc_kizartmasi

Malzemeler:
500 gr. Havuç
1 Adet Yumurta
1 Türk Kahve Fincanı Un
1 Türk Kahve Fincanı Nişasta
2 Yemek Kaşığı Süt
1 Çay Kaşığı Silme Tuz
1/2 Çay Kaşığı Kabartma Tozu
Kızartmak İçin Ayçiçeği yağı

Ön Hazırlık:
Havuçlar soyulacak tercihinize göre verev veya düz kesim, kalınlıkları 4 mm. aşmayacak şekil de doğranacak.

Havuçların Haşlanması:
Tencere içerisine dilimlenmiş havuçlar ve üzerini kapatacak miktarda su ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra ısı, en düşük ısı konumuna alınacak. Tencere kapağı aralıklı kapatılacak. 10 dakika süre ile havuçlar haşlanacak ve süzülecek.

Sos’un Hazırlanması:
Kase içerisine 1 Adet yumurta, 1 Türk kahve fincanı un, 1 Türk kahve fincanı nişasta katılacak ve çırpılacak. Üzerine süt ilave edilecek, akışkan bir sos kıvamı tutturulacak. 1 Çay kaşığı silme tuz ve 1/2 Çay kaşığı hamur kabartma tozu ilave edilecek sos bir güzel karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Tava içerisine yeterli miktarda sıvıyağı konulacak ve ısıtılacak. Yağın kızgınlık kontrolü yapılacak. Parmak uçlarımızla yağ üzerine serptiğimiz su, cızırtı sesi çıkarıyorsa yağımız kızartma yapmak için uygun ısıdadır. Havuç dilimleri sos’a batırıldıktan sonra kızgın yağ içerisinde arkalı önlü yakılmadan kızartılacak ve sarımsaklı yoğur ile servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.