haşlama sebze salatası

haslama_sebze_salatasi

Malzemeler:
1 Adet Patlıcan
1 Adet Al Biber
2 Adet Sivri Biber
1 İri Diş Sarımsak
1 Adet Kuru Soğan
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
1 Tatlı Kaşığı Üzüm Sirkesi
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Çay Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Su
Bir Tutam Kıyılmış Maydonoz

Ön Söz:
Salata yapmaya uygun sebzeler su içerisinde tencerede, ya da buharda haşlama tenceresinde haşlanarak salatası yapılır. Sebze seçimi tamamen damak zevkinize kalmış, istediğiniz sebzeleri kullanarak salatanızı yapabilirsiniz. Tarifimde, özellikle her damağa hitap edebilecek seçilmiş sebzeler kullanılmıştır. Verilen malzemelerle (orta boy) bir kayık tabağı dolusu haşlama sebze salatası çıkar, afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Patlıcan soyulacak, bütün bırakılacak. Sivri biberlerin uç kısmı kesilecek ve bütün bırakılacak.Al biberin sap kısmı kesilecek ve tohumu çıkarılacak. Soğan, sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak.

Salata Sosu:
Bir kase içerisine 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı üzüm sirkesi konulacak ve karıştırılacak.

haslama_patlican_salatasi

Maharetini Göster:
Tencere içerisine patlıcan, al biber, sivri biber, soğan, sarımsak, 3 su bardağı su, 1 çay kaşığı tuz konulacak ve kaynatılacak. Tencere kaynamaya başlayınca tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük konuma ayarlanacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 30 dakika bitiminde ocak söndürülecek, tenceredeki sebzeler kevgire alınacak ve süzülecek. Ardından, al biber soyulacak ve sivri biberin sapları kesilecek. Bütün sebzeler kuşbaşı doğranacak ve salata karıştırma kabına konulacak. Üzerine kıyılmış maydanoz, salata sosu, birer çay kaşığı dolusu karabiber, pul biber, kimyon, kekik, tuz konulacak ve karıştırılacak. Ardından salatanın tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.