hamur mayaları

Hamur_mayalari1

Mutfakta hamur işlerini yaparken, 4 çeşit maya kullanırız. Yaş Maya, Aktif Kuru Maya, İnstant Kuru Maya ve Köy Mayası ‘ekşi maya’ Yeri geldiğinde mayaların nasıl kullanılacağını tariflerimde anlatmaya çalışacağım.

Yaş Maya

Hamur_mayalari2

Küp şeklinde mayadır. Tekli ambalaj içerisinde bir tanesinin ağırlığı 42 gr. gelmektedir. 2 kg. una ilave edilerek kullanılıyor. Üretici firmaların tavsiyeleri farklı olsa da, buz dolabında 0 ila +4 derecede dondurulmadan 45 gün süre ile kullanılabiliyor. Yaş hamur mayasının hamur yoğurmak için nasıl kullanılacağını buradan öğrenebilirsiniz.

Aktif Kuru Maya

Hamur_mayalari3

Granül şeklinde mayadır. 100 gr. poşet ambalaj içerisinde kullanıma sunuluyor. 1 Kğ. Un için 20 gr. (1 yemek kaşığı) kullanılıyor. Üretici firmaların tavsiyesi ile, serin ve kuru bir yerde saklanması koşuluyla kullanım ömrü 12 aydır.

İnstant Kuru Maya

Hamur_mayalari4

İnce granül şeklinde mayadır. 10 – 15 gr. poşet ambalaj içerisinde kullanıma sunuluyor. 2.5-3 Su bardağı un için, 1 poşet maya kullanılıyor. Üretici firmaların tavsiyesi ile, serin ve kuru bir yerde saklanması koşuluyla kullanım ömrü 2 yıldır.

Köy Mayası ‘ekşi maya’

Hamur_mayalari5

Resminde gördüğünüz hamur, ekşi hamur mayasıdır. Mis gibi ekmek kokan köy ekmeği, ekşili bazlama, çörek gibi hamur işlerinin yapımında kullanılan doğal mayadır. 2 yaşında ki bu maya, gerekli şartlarda bakılırsa ömrü sonsuzdur. Nesilden nesile yaşar gider.

Hamur Kabartma Tozu ‘maya değildir’

Hamur_mayalari6
Kabartma tozu, resminde görünen beyaz toz şeklindedir. Diğer mayaların özelliklerini taşımaz. Sadece hamurun pişerken kabarması için kullanılır. İçindekiler: kabartıcı olarak (sodyum pirofosfat, sodyum bikarbonat) ve mısır nişastasıdır. 10 gr. poşet ambalaj içerisinde kullanıma sunuluyor. 500 gr. un için, 1 poşet hamur kabartma tozu kullanılıyor. Hamur Kabartma Tozu; her çeşit pasta, kek ve hamur tatlılarında kullanılıyor. Üretici firmaların tavsiyesi ile, serin ve kuru bir yerde saklanması koşuluyla kullanım ömrü 2 yıldır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.