hamur mayaları

Hamur_mayalari1

Mutfakta hamur işlerini yaparken, 4 çeşit maya kullanırız. Yaş Maya, Aktif Kuru Maya, İnstant Kuru Maya ve Köy Mayası ‘ekşi maya’ Yeri geldiğinde mayaların nasıl kullanılacağını tariflerimde anlatmaya çalışacağım.

Yaş Maya

Hamur_mayalari2

Küp şeklinde mayadır. Tekli ambalaj içerisinde bir tanesinin ağırlığı 42 gr. gelmektedir. 2 kg. una ilave edilerek kullanılıyor. Üretici firmaların tavsiyeleri farklı olsa da, buz dolabında 0 ila +4 derecede dondurulmadan 45 gün süre ile kullanılabiliyor. Yaş hamur mayasının hamur yoğurmak için nasıl kullanılacağını buradan öğrenebilirsiniz.

Aktif Kuru Maya

Hamur_mayalari3

Granül şeklinde mayadır. 100 gr. poşet ambalaj içerisinde kullanıma sunuluyor. 1 Kğ. Un için 20 gr. (1 yemek kaşığı) kullanılıyor. Üretici firmaların tavsiyesi ile, serin ve kuru bir yerde saklanması koşuluyla kullanım ömrü 12 aydır.

İnstant Kuru Maya

Hamur_mayalari4

İnce granül şeklinde mayadır. 10 – 15 gr. poşet ambalaj içerisinde kullanıma sunuluyor. 2.5-3 Su bardağı un için, 1 poşet maya kullanılıyor. Üretici firmaların tavsiyesi ile, serin ve kuru bir yerde saklanması koşuluyla kullanım ömrü 2 yıldır.

Köy Mayası ‘ekşi maya’

Hamur_mayalari5

Resminde gördüğünüz hamur, ekşi hamur mayasıdır. Mis gibi ekmek kokan köy ekmeği, ekşili bazlama, çörek gibi hamur işlerinin yapımında kullanılan doğal mayadır. 2 yaşında ki bu maya, gerekli şartlarda bakılırsa ömrü sonsuzdur. Nesilden nesile yaşar gider.

Hamur Kabartma Tozu ‘maya değildir’

Hamur_mayalari6
Kabartma tozu, resminde görünen beyaz toz şeklindedir. Diğer mayaların özelliklerini taşımaz. Sadece hamurun pişerken kabarması için kullanılır. İçindekiler: kabartıcı olarak (sodyum pirofosfat, sodyum bikarbonat) ve mısır nişastasıdır. 10 gr. poşet ambalaj içerisinde kullanıma sunuluyor. 500 gr. un için, 1 poşet hamur kabartma tozu kullanılıyor. Hamur Kabartma Tozu; her çeşit pasta, kek ve hamur tatlılarında kullanılıyor. Üretici firmaların tavsiyesi ile, serin ve kuru bir yerde saklanması koşuluyla kullanım ömrü 2 yıldır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.