Blog Archives

yaş hamur mayası nasıl kullanılır

Yaş hamur mayası, mayalı hamura ihtiyaç duyan bütün hamur işlerinde kullanılır. Resimde gördüğümüz küp şeklinde ki mayadır. Tekli ambalaj içerisinde bir tanesinin ağırlığı 42 gr. gelmektedir. 2 kg. una ilave edilerek kullanılır.


yaz mevsimi ekşi maya nasıl yapılır

Ekşi maya, diğer adıyle köy mayası doğal koşullarda üretilen hamur yoğururken kullandığımız bir maya çeşitidir. Ekşi maya katkılı hamurla yapılan ekmekler tat ve aroma bakımından yüksek kalitededir. Ayrıca, ekşi maya katkısı ile yapılan ekmekler geç bayatlarlar.


ekşi maya sorularınıza yanıtım

Ekşi Maya Kullanımı: Ekşi maya ile yaptığım ekmeklerimin hamurunu, 850 gr. ila 1 kg. arasında hazırlarım. Genellikle ekmeklerimi ekmek kalıplarını kullanarak yaparım. Bazen, değişiklik olsun diye, fırın tepsisini kullanarak yaparım. Fırın tepsisi kullandığım vakit, hamur’a değişik şekiller veririm. Ekmek kalıplarında bu mümkün değil.


kış mevsimi ekşi maya nasıl yapılır

Ekşi maya, diğer adıyle köy mayası doğal koşullarda üretilen hamur yoğururken kullandığımız bir maya çeşitidir. Ekşi maya katkılı hamurla yapılan ekmekler tat ve aroma bakımından yüksek kalitededir. Ayrıca, ekşi maya katkısı ile yapılan ekmekler geç bayatlarlar. Bu ekmekler özel ekmeklerdir.


hamur mayaları

Mutfakta hamur işlerini yaparken, 4 çeşit maya kullanırız. Yaş Maya, Aktif Kuru Maya, İnstant Kuru Maya ve Köy Mayası ‘ekşi maya’ Yeri geldiğinde mayaların nasıl kullanılacağını tariflerimde anlatmaya çalışacağım.


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim