Blog Archives

kuşdili erişte

kuşdili erişte kuşdili erişte
Malzemeler:
300 gr. Böreklik Un (üç su bardağı)
100 gr. Su (bir çay bardağı)
1 Adet Yumurta
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kuşdili erişte, kesme mantı, kuşdili mantı, kuşdili makarna veya kesme aş adıyle bilinen kuşdili erişte un, su, yumurta ve tuz kullanılarak yapılır. Kuşdili erişte diğer mantı ve makarna çeşitleri gibi pişirilir. Taze kesilmiş kuşdili erişte 7 dakikada, kurutulmuş kuşdili erişte ise 15 dakikada pişer. Kuşdili erişte tereyağlı olarak sade, salçalı, domates soslu, kıymalı, sarımsaklı yoğurtlu ve peynirli olarak hazırlanır. Kuşdili erişte kışlık olarak hazırlanıp kurutulacaksa, kesimi sırasında şerit genişliklerini en az 2 cm. olmalıdır. Kuruyan kuşdili erişte çekeceğinden, bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›gurme tahinli çörek

gurme tahinli çörek gurme tahinli çörek
Malzemeler:
3 Su Bardağı Un (330 gr.)
1 Su Bardağı Ilık Su (200 ml.)
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Instant Kuru Maya (1 gr.)
1 Çay Kaşığı Tuz (2 gr.)
1 Adet Yumurta Sarısı
Susam Tohumu

İç Malzemesi:
9 Yemek Kaşığı Tahin
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Yemek Kaşığı Toz Şeker

Ön Söz:
Gurme tahinli çörek tarifim bana özel, bu tarifi sitede kendim için arşivliyorum. Şekerli tahinli çöreği seviyorsanız eğer, bu tarifimi denemenizi tavsiye ederim. Fırın tahinli çöreği, pastane tahinli çöreği asla gurme tahinli çöreğin tat ve lezzetine ulaşamaz. Tahinli çöreğin üzerine yumurta sarısı sürmedim. İsterseniz yumurta sarısını su veya süt ile karıştırmadan sürebilirsiniz. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Bir kase içine 9 yemek kaşığı tahin ve 6 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve karıştırılacak. Bir yumurta sarısı kase içine kırılacak ve karıştırılacak. Yeter miktarda susam tohumu hazır edilecek.

Tarifin devamı ›açma kete nasıl yapılır

açma unlu kete açma kete nasıl yapılır
Malzemeler:
3 Su Bardağı Un (330 gr.)
1 Su Bardağı Süt (200 ml.)
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
60 gr. Tereyağı (yufka için)
1 Çay Kaşığı Kuru Maya (1 gr.)
1 Çay Kaşığı Tuz (2 gr.)
1 Adet Yumurta Sarısı

İç Malzemesi:
1 Su Bardağı Un (110 gr.)
30 gr. Yemeklik Tereyağı
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
İçli açma kete nasıl yapılır? Yoğurulan mayalı hamur oklava ile yufka açılır, içi kavrulmuş unla doldurulursa bu keteninin adına açma kete denir. Açma kete yapımının en önemli kısmı, içine konulacak un’un kavrulması ve açılmış yufkanın katlanmasıdır. Unlu açma kete yaparken her çeşit hamur katlama tekniğini kullandım. Açma kete için en uygun olan katlama şekli, tarifimde anlattığım gibidir. Tarifimde gr. olarak verdiğim ölçüler, kete malzemelerinin net ölçüleridir. Ketenin üzerine çörek otu serpilirse yerinde olur. Afiyet olsun.

Bilgi Notu:
Tereyağını eritir ve erimiş tereyağından bir yemek kaşığı dolusu alır ve ölçerseniz; 1 yemek kaşığı dolusu tereyağı 10 gram gelir. Unu kavururken fazla tereyağı kullanmayın, tereyağını ölçün.

Tarifin devamı ›yumurtalı gözleme

yumurtalı gözleme 400x267 yumurtalı gözleme
Malzemeler:
5 Adet Yumurta (iç için)
Yeteri Kadar Tuz (iç için)
Yeter Miktarda Un (iç için)
300 gr. Un (3 su bardağı)
200 gr. Ilık Su (1 su bardağı)
6 gr. Tuz (1 tatlı kaşığı)

Ön Söz:
Yumurtalı gözleme nasıl yapılır? Yumurtalı gözleme isteğe bağlı olarak, mayalı veya mayasız hamurla yapılır. Özellikle yaz aylarında fazla miktarda yumurtalı gözleme yapılacaksa, hamurun mayasız olması tercih edilir. Bilirsiniz, mayalı hamur sıcak yaz günlerinde sorun çıkarır. Az miktarda yapılacak yumurtalı gözleme için, dilediğiniz hamur çeşitini kullanabilirsiniz. Tarifimde mayasız yoğurduğum hamurdan, 100 gr. ağırlığında hamur bezeleri ile 5 tane gözleme yaptım. Ocak üzerinde pişirme sacı üzerinde pişirdim. Yumurtalı gözleme, gözleme çeşitleri arasında bir numaradır. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›otlu pide

kazayağı otlu pide otlu pide
Malzemeler:
300 gr. Kazayağı Otu
1 Su Bardağı Lor Peyniri (100 gr.)
2 Adet Orta Boy Soğan
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Pide Hamuru Malzemesi:
4 Su Bardağı Un (450 gr.)
1.5 Su Bardağı Ilık Su (300 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Silme Instant Maya (2.5 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Çörek Otu
Süt

Ön Söz:
Otlu pideyi fırında mayalı hamur, kazayağı otu ve lor peyniri kullanarak yaptım. Elinize kazayağı otu geçtiğinde mutlaka bu pide tarifimi denemenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›etli poğaça

etli poğaça 400x267 etli poğaça
Malzemeler:
300 gr. Kuşbaşı Dana Döş Eti
1 Adet Soğan
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz
2 Su Su Bardağı Kaynar Su (400 ml.)

Hamur Malzemesi:
250 gr. Böreklik Un (2 su bardağı)
100 gr. Tereyağı (oda sıcaklığında)
1 Çay Kaşığı Kabartma Tozu
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Soğuk Su (100 ml.)
1 Adet Yumurta Sarısı
Çörek Otu
Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Fırında tereyağlı etli poğaça’nın hamuru, tart hamuru örnek alınarak yapılmıştır. Bu yüzden, poğaçanızı yerken ağızınızda dağılacak. Poğaça’nın içinde kullanılan kuşbaşı doğranmış dana döş eti, düdüklü tencerede haşlanarak hazırlanmıştır. Yaptığınız poğaçaları iki yöntemele kapatabilirsiniz. Poğaçanın içine eti koyduktan sonra; kapatılacak yüzeyin bir tarafına su sürer, diğer yüzeyi üzerine kapatırsınız. Ya da, resimde göründüğü gibi; hamuru su sürmeden kapatır, parmaklarınızla dıştan içe doğru hamuru çimdikleyerek bükersiniz. Poğaça pişerken hava yapıp şişmemesi için, bir iki yerini kürdanla delmeniz yerinde olur. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›kolay milföy böreği

kolay milföy böreği 400x267 kolay milföy böreği
Malzemeler:
250 gr. Kuşbaşı Dana Döş Eti
8 Adet Milföy Yaprağı
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Adet Orta Boy Domates
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Adet Yumurta Sarısı
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
Kolay milföy böreği, milföylü talaş böreği veya talaş kebabı; milföy hamur’undan hazırlanmış yaprakların içine kuşbaşı doğranmış ve haşlanmış et konularak yapılır. Milföy böreği iç harcı içine bezelye, küp doğranmış patates ve havuç konulabilir. Hazırlanmış milföy böreği fırında pişirilir ve istenirse; servis edilirken, üzerine et suyu ile hazırlanmış sos gezdirilir.

Tarifin devamı ›erişte nasıl yapılır

erişte nasıl yapılır 400x267 erişte nasıl yapılır
Malzemeler:
2 Su Bardağı Böreklik Un (220 gr.)
1 Adet Yumurta (65 gr.)
1 Türk Kahve Fincanı Su (70 gr.)
1 Yemek Kaşığı Kurutulmuş Ispanak (10 gr.)
1 Çay Kaşığı Tuz (4 gr.)

Ön Söz:
Ev eriştesi nasıl yapılır? Ev eriştesi yapımında böreklik un, yumurta, su ve tuz kullanılır. Erişte hamuru hazırlarken, kullanılan malzemelerin miktarları kesilen eriştenin kalitesini belirler. Ağız tadıyle erişte yapıp yemek istiyorsanız eğer; tarifimi tereddüt etmeden kulanın ve sonucu görün derim. Verdiğim malzemelerle üç porsiyonluk erişte yapılır. Malzemelerin katlarını alarak arzu ettiğiniz miktarda erişte yapabilirsiniz. Erişte hamurunda bir yemek kaşığı (tepelice doldurulmuş) kurutulmuş ıspanak kullandım. Eriştenizde ıspanak kullanmanız tercihinize kalmış, dilerseniz kullanmayabilirsiniz. Erişte içinde ıspanağın belli belirsiz bir aroması var, kesinlikle ıspanak tadını almazsınız.

Tarifin devamı ›yufkalı peynirli börek

peynirli rulo börek yufkalı peynirli börek
Malzemeler:
2 Adet Hazır Yufka (400 gr.)
250 gr. Lor Peyniri
1 Çay Kaşığı Tuz
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (tepsi tabanı için)
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
4 Yemek Kaşığı Süt
1 Adet Yumurta
Maydanoz
Çörek Otu
Yuvarlak Fırın Tepsisi 30 cm.

Ön Söz:
Hazır yufkadan yaptığım tepsi böreğim, tartışmasız on numara beş yıldızdır. Ailemiz kalabalık olmadığından yemeklerimizi tadımlık hazırlıyoruz. Bu nedenle, iki yufka ile yapılan börek bize yetiyor. Böreğin içini hazırlarken çoğu zaman 125 gr. lor peyniri, 125 gr. da süzme yoğurt kullanırım. Bu lezzeti keşfettim, süzme yoğurtla yapılan böreğin tadına doyum olmuyor. Süzme yoğurt derken, süzme yoğurdu kendim hazırlıyorum. O da şöyle: Yoğurdu az tuz ile çırptıktan sonra, süzme torbasına koyup asıyorum. Suyu tamamen süzüldükten sonra, torbayı sıkıştırıyor, üzerine bir ağırlık koyuyor ve bir gece bekletiyorum. Süzme yoğurt lor gibi katılaşıyor ve börek harcında lorla birlikte kullanıyorum. Üç yufka ile böreğimi yapmak isterseniz, 34 cm. çapında yuvarlak tepsi kullanabilirsiniz.

Tarifin devamı ›ekşi mayalı ekmek yapımı

ekşi mayalı ekmek yapımı 400x267 ekşi mayalı ekmek yapımı
Malzemeler:
2 Su Bardağı Un (220 gr.)
1 Su Bardağı Ekşi Maya (200 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz (10 gr.)
1.5 Çay Bardağı Ilık Su (150 gr.)
Üzerine sürmek için süt

Ön Söz:
Evde ekşi mayalı ekmek yapımı kolay, yeterki elinizde ekşi maya bulunsun. Ekşi maya diğer hamur mayaları gibi, yoğurulan hamuru kısa sürede kabartmaz. Ekşi maya ile yoğurulan hamur (mayanın olgunluğuna ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak) en az sekiz saat dinlendirildikten sonra iki katına ulaşır. Ortam ılık olmaz ise, bu süre uzun zaman alır. Fırında ekşi mayalı ekmek pişirirken tepsinin üzeri mutlaka boşluklu olarak kapatılmalıdır. Bu sayede pişirilen ekmek daha fazla kabarır. Tarifimde tek ekmeklik malzeme ölçüleri verdim. Malzemelerin katlarını alarak dilediğiniz sayıda ekşi maya ekmeği yapabilirsiniz.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top