hamsi tavası

Hamsi_tavasi1

Resimde görünen tava, hamsi tava yapmak için özel dizayn edilmiştir. Tava ve kapak iç yüzeyi teflon kaplıdır. Tava kapağı, tava içerisinde ki hamsilerin çevrilmesi veya alınması için özel olarak şekillendirilmiştir. Kullanılması oldukça pratiktir. Tavanın en büyük özelliği ise, çok az yağ kullanarak hamsilerin tava yapılmasıdır.

Hamsi_tavasi2

Tava kullanımında düşük ocak alevi kullanılarak, hamsilerin eşit bir şekilde kızartılması mümkün olmaktadır. Her ne kadar tava bu özellikleri taşıyor olsa dahi, kullanıcıya büyük bir iş düşmektedir. Tava yapacağınız hamsiler çok iyi bir şekilde süzülmeli, un ve mısır unu karışımı içerisinde unlanmalıdır. Mutfağımda kullanmakta olduğum bu tavanın benzerlerini pazar veya mağzalardan tedarik edebilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.