hamsi nasıl temizlenir

Hamsi_nasil_tem1

Hamsi, yağlı zamanlarında çok sevilen bir balık çeşitidir. Mutfaklarımızda hamsi kullanılarak bir çok yemeği yapılır. Bunlardan bazıları, hamsi tavası, ızgarası, buğulaması, pidesi, güveci, kuşu, sarması, mücveri, çorbası ve tatlısı yapılır. Hamsi ile hangi yemek yapılırsa yapılsın mutlaka balığın temizlenmesi ve yemek yapımı için hazırlanması gerekir. Hamsi temizliği iki yöntem kullanılarak yapılır.

1. Yöntem:
Bir adet hamsi sol el ile başı yukarı gelecek şekilde tutulur. Sağ elin baş ve işaret parmağı, balığın yanakları altındaki solungaçları kavrayarak, göğüsün yumşak yeri ile birlikte kuyruk tarfına çekilir. Karın bölgesinde kalan kalıntılar, işaret parmağı ile temizlenir. Bu işlemden sonra, isteniyorsa balığın başı kopartılır.

Hamsinin ele alınması

Hamsi_nasil_tem2

Parmaklar yanakları açıyor

Hamsi_nasil_tem3

Solungaçlardan tutulmuş

Hamsi_nasil_tem4

Ve kuyruk yönüne çekiliyor

Hamsi_nasil_tem5

Sağ el işaret parmağı kalıntıları kuyruk yönüne çekiyor

Hamsi_nasil_tem6

Hamsi beklenen sonun görüntüsünde

Hamsi_nasil_tem7

2.Yöntem:
Bir adet hamsi sol el avuç içerisine başı yukarı gelecek şekilde alınır. Sağ el baş parmak ve orta parmak yardımıyla baş kısmı sıkıştırılarak karın bölgesinden kuyruk yönüne çekilirken baş kısmı kopar ve baş kısmına bağlı olan iç organlar, sağ el işaret parmağı yardımıyle temizlenir. Temizlenmiş balıklar bol su ile berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.