hamsi nasıl temizlenir

Hamsi_nasil_tem1

Hamsi, yağlı zamanlarında çok sevilen bir balık çeşitidir. Mutfaklarımızda hamsi kullanılarak bir çok yemeği yapılır. Bunlardan bazıları, hamsi tavası, ızgarası, buğulaması, pidesi, güveci, kuşu, sarması, mücveri, çorbası ve tatlısı yapılır. Hamsi ile hangi yemek yapılırsa yapılsın mutlaka balığın temizlenmesi ve yemek yapımı için hazırlanması gerekir. Hamsi temizliği iki yöntem kullanılarak yapılır.

1. Yöntem:
Bir adet hamsi sol el ile başı yukarı gelecek şekilde tutulur. Sağ elin baş ve işaret parmağı, balığın yanakları altındaki solungaçları kavrayarak, göğüsün yumşak yeri ile birlikte kuyruk tarfına çekilir. Karın bölgesinde kalan kalıntılar, işaret parmağı ile temizlenir. Bu işlemden sonra, isteniyorsa balığın başı kopartılır.

Hamsinin ele alınması

Hamsi_nasil_tem2

Parmaklar yanakları açıyor

Hamsi_nasil_tem3

Solungaçlardan tutulmuş

Hamsi_nasil_tem4

Ve kuyruk yönüne çekiliyor

Hamsi_nasil_tem5

Sağ el işaret parmağı kalıntıları kuyruk yönüne çekiyor

Hamsi_nasil_tem6

Hamsi beklenen sonun görüntüsünde

Hamsi_nasil_tem7

2.Yöntem:
Bir adet hamsi sol el avuç içerisine başı yukarı gelecek şekilde alınır. Sağ el baş parmak ve orta parmak yardımıyla baş kısmı sıkıştırılarak karın bölgesinden kuyruk yönüne çekilirken baş kısmı kopar ve baş kısmına bağlı olan iç organlar, sağ el işaret parmağı yardımıyle temizlenir. Temizlenmiş balıklar bol su ile berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.