hamsi buğulama

Hamsi_bugulama1

Malzemeler:
1 Kg. Hamsi
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Limon suyu
1.5 Çay Bardağı Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Silme Karabiber
1 Yemek Kaşığı Kıyılmış Maydanoz

Ön Hazırlık:
Hamsiler, suya vurulmadan temizlenecek. Tercihinize göre, ister kılçıksız veya kılçıklı temizleme işlemi yapılacak. Bol su altında sudan geçirilerek, süzgeçte bekletilecek. Soğan yarım ay doğranacak. Domateslerin kabukları soyulduktan sonra küçük küp veya halka şeklinde doğranacak. Maydanoz, ince kıyılacak.

Hamsi tencere’ye dizilmiş

Hamsi_bugulama2

Üzerine soğanlar yayılmış

Hamsi_bugulama3

Soğan ve domatesler yayılmış

Hamsi_bugulama4

Maydanoz, zeytinyağı, tuz, karabiber, limon suyu ve su ilave edilmiş

Hamsi_bugulama5

Hamsi buğulama pişerken

Hamsi_bugulama6

Hamsi buğulama pişmiş, servise hazır

Hamsi_bugulama7

Maharetini Göster :
Tencere içerisine süzülmüş hamsiler düzgün bir sıra halinde dizilecek. Hamsilerin üzerine soğanlar yayılacak. Soğanların üzerine domatesler yayılacak. En üstte ise, maydanoz serpilecek. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı silme karabiber ve 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1.5 çay bardağı su ilave edilecek. Tencere ocak üzerine alınacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere kapağı kapatılacak. 15 dakika süre bitimi hamsi buğulama servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.