hafif soslu terbiyeli tavuk pirzola

terbiyeli_tavuk_pirzola

Malzemeler:
1 Kg. Derili Tavuk Pirzola
1 Yemek Kaşığı Biber Salçası
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
5 Yemek Kaşığı Ayçiçeği Yağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Hafif tavuk soslu terbiyeli tavuk pirzola ızgarası, zor beğenen damaklar için hazırlanmıştır. Hafif tavuk sosu bir tüy gibi hafiftir. Terbiyeli tavuk pirzola ızgara yapılıp yenilirken diğer soslarla olan farkını tadacaksınız. Hafif tavuk sosu, tavuk ürünlerinin terbiyesinde bir numaradır. Yapımı kolay, eziyet gerektirmez ve sosa yatırılan tavuk kanat, tavuk incik, tavuk but ve benzeri tavuk ürünleri anıda ızgara yapılabilir. Ayrıca, hafif tavuk sosunu hazırlarken acı veya tatlı biber salçası kullanabilirsiniz. Aynı seçenek pul biber için de geçerlidir. Daha ne olsun, damak zevkinize uygun hafif tavuk sosu malzemeleriyle oynayabilirsiniz. Terbiye ettiğiniz tavuk pirzolalarını yanmaz tavada, grill ızgarada veya mangalda pişirebilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Bir kap içerisine ayçiçekyağı, biber salçası, pul biber konulacak ve karıştırılacak. Ardından, üzerine tuz ekilmiş tavuk pirzolaları ilave edilecek ve hazırlanan sosa bir güzel bulanacak.

hafif_soslu_tavuk_pirzola

Maharetini Göster:
Izgara kızgın hale getirilecek ve yağlanacak. Üzerine terbiye edilmiş tavuk pirzolaları dizilecek. Pirzola üzerlerine ızgara izi çıktıktan sonra döndürülerek pirzolalar kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.