güveçte etli şeker fasulye yemeği


Malzemeler:
2 Su Bardağı Kuru (şeker) Fasulye
250 gr. Kuşbaşı Dana Eti
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Tencere içerisine 2 su bardağı şeker fasulye ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Kabı içerisinde fasulyeler bir gece boyunca bekletilecek. Sabah fasulyenin suyu değiştirilecek, tencere ocak üzerine alınacak. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek, fasulyeler 30 dakika süre ile haşlanacak.

Süre bitiminde fasulyeler süzülecek ve soğuk sudan geçirilecek. Soğan yemeklik doğranacak. 5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Etin Haşlanması:
Tencere’ye 4 su bardağı soğuk su ve kuşbaşı et katılacak. Malzemeler yüksek ısıda kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve tencerenin kapağı kapatılacak. Et 45 dakika haşlanacak ve ardından süzülecek. Et suyu bardakla ölçülecek ve yemekte kullanılacak. Bu su ile birlikte toplam 5 su bardağı su yemekte kullanılacak.


Maharetini Göster:
Güveç içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates ve biber salçası katılacak, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine et, 5 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, fasulye ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, güveç kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 60 dakika süre bitiminde fasulye yemeğiniz hazır. Yemeğin tuz’unu şimdi karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Biber salçası kullanmak istemezseniz, 1 Yemek kaşığı domates salçası kullanmanız gerekecek.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop