güveçte etli nohut

kemikli_nohut

Malzemeler:
600 gr. Kemikli Dana Eti
2 Su Bardağı Nohut
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Uygun bir kap içerisine, 2 su bardağı nohut ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Kabı içerisinde nohutlar bir gece boyunca bekletilecek. Sabah nohut’un suyu değiştirilecek. Tencere ocak üzerine alınacak. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek, 50 dakika süre ile nohutlar haşlanacak. Süre bitiminde nohutlar süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Et Haşlanmış

Guvecde_nohut1

600 gr. Kemikli Dana Eti :
Tencere’ye 6 su bardağı soğuk su ve kemikli et katılacak. Malzemeler yüksek ısıda kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencerenin kapağı kapatılacak. Malzemeler 45 dakika süre ile haşlanacak. Haşlanan et süzgeçten geçirilecek, haşlama suyu bardakla ölçülecek. Et ve su bir kapta bekletilecek. Nohut’a su verilirken suyu kullanılacak. Bu su ile birlikte toplam 6 su bardağı su yemekte kullanılacak.

Etli Nohut malzemeleri

Guvecde_nohut2

Malzemeler güveç’e ilave edilmiş

Guvecde_nohut3

Etli Nohut servise hazır

Guvecde_nohut4

Maharetini Göster :
Güveç içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak salça ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. 6 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, nohut katılacak, karıştırılacak.
Ocak ısısı yükseltilecek. Güveçteki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, güveç kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. 75 dakika süre bitiminde nohut yemeğiniz hazır. Yemeğin tuz’unu şimdi karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Nohut’u ön haşlamasında nohut’un haşlanıp haşlanmadığını şöyle anlarız. Şekli bozuk olmayan bir kaç nohutu dişlerimiz arasında ezdiğimizde sertlik hissetmiyorsak, nohut tam haşlanmış demektir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim