güveçte et buğu kebabı

bugu_kebabi_

Malzemeler:
1/2 Kg. Orta Yağlı Dana Kuşbaşı Et
16 Adet Arpacık Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
2 Diş Sarımsak
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Çay Kaşığı Tuz
20 cm. Çapında Toprak Güveç

Ön Söz:
Buğu kebabı, klasik kebaplardan bir yemek çeşitidir. Adından da anlaşılacağı gibi, buğu kebabının malzemeleri kendi bıraktıkları suyun buharı ile pişerler. O yüzden fazlasıyle lezizdir. Dışardan su ilavesi yapılmaz. Buğu kebabında et seçimi kişinin tercihine kalmış, kuzu veya dana eti kullanılabilir. Pişirme kabı olarak her tür tencere veya toprak güveç kullanılabilir. Hazırladığınız güveç içerisindeki buğu kebabınız fırında da pişirilebilir.

Ön Hazırlık:
Arpacık soğanlar iki taraflı çok az kesilecek ve soyulacak. Domatesler soyulacak ve irice küp olarak doğranacak. Sivri biberler irice halka doğranacak. Sarımsaklar soyulacak ve yemeklik doğranacak.

Maharetini Göster:
Güveç içerisine zeytinyağı konulacak ve güvecin bütün yüzeyi yağlanacak. Güveç tabanına kuşbaşı etler konulacak ve üzerine sıra ile arpacık soğan, domates, sivri biber ve sarımsaklar yayılacak. Ardından karabiber, kimyon, kekik ve tuz serpilecek. Güveç ağızı alüminyum folyo ile bir güzel kapatılacak ve folyonun orta yerine kürdan ile bir delik açılacak. Güveç ocak üzerine alınacak ve düşük ısıda kaynamaya bırakılacak. Güveç ve malzemelerin ısınması, ocak ısınızın durumuna göre yaklaşık 20-25 dakika sürecek. Güveç içerisinden buhar çıkmaya başladıktan sonra, saat’a bakılacak ve not edilecek. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Buğu kebabınız 90 dakika süre bitiminde servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.