garnitür nedir

Garnitur

Garnitürler, sofralarımızda ana yemeğin yanında, yemeğin görselliğini ve lezzetini artırmak için verilen ilave yiyeceklerdir. Garnitürler, her ana yemegin cinsine uygun olarak hazırlanır ve sunulur. Ayrıca uygun hazırlanan ve sunulan garnitürler yemeği tablo gibi yapar. Bu görünüşü kazanan yemek tabaklarını gören göz sahiplerinin diline dolanan tanıdık şu ” Yeme de yanında yat” tabiri çok sıklıkla kullanılır.
Garnitür hazırlamak ve daha çok sunmak bir beceri işi olsa gerek. Garnitür olarak hazırlanmış yiyecekler, ana yemeğin yanında ayrıca servis edilir. Sofrada tüketilen et, tavuk ve balık yemekleri ana yemeklerdir. Bu malzemeler ile yapılan her türlü kebaplar, ızgaralar, rostolar, salçalı kızartmalar ve daha niceleri garnitür ile servis edilirler. Mutfaklarımızda kulanılan belli başlı garnitür çeşitleri şunlardır.
Patates cips, patates tava, patates ograten, patates kızartma, buğu patates, fırın patates, külde pişmiş patates, patates sote, patates püresi, kestane püresi, ıspanak püresi, bezelye püresi, brüksel lahana haşlaması, ayşe fasülye sote, çalı fasülye sote, karnabahar sote, arpacık soğan haşlaması ve kızartması, kabak sote, enginar göbeği sote, mantar sote, mantar ograten, şalgam çevirme, kuşkonmaz sote, ıspanak yaprağı, havuç haşlama, çeşitli bulgur pilavları, pirinç pilavları ve daha ismini sayamadığım onlarca çeşit yiyeceklerdir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.