fıstıklı un helvası

Fistikli_un_helvasi

Malzemeler:
1.5 Su Bardağı Un
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Soğuk Su
1 Çay Bardağı Yer Fıstığı
veya Ceviz İçi

Ön Hazırlık:
1 Çay bardağı dolusu tuzsuz yer fıstığı veya ceviz içi robotta iri kıyılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 çay bardağı zeytinyağı, 1.5 su bardağı un katılacak, karıştırılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumunda olacak. Helva pişene kadar ocak ısısı değiştirilmeyecek. Tenceredeki un’un rengi pembeleşinceye kadar 15 dakika süre ile kavrulacak. Ardından 1 su bardağı soğuk su katılacak ve karıştırılacak. Üzerine 1 su bardağı toz şeker ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından 1 çay bardağı yer fıstığı katılacak ve karıştırılacak. Helva ılıdıktan sonra şekillendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Helva karıştırılırken tencere tabanına yapışmıyorsa kıvama geldi demektir. Tereyağı ile yapılan bu helvanın tadına doyum olmaz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.