fırında sebzeli hindi pirzola

firinda_sebzeli_hindi_pirzola

Malzemeler:
700 gr. Hindi Pirzola
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Patlıcan
2 Adet Patates
3 Adet Sivri Biber
3 Diş Sarımsak
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kekik
1 çay kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Fırında sebzeli hindi pirzola yemeğini, tutamakları metal olan; çelik tencere içerisinde yaptım ve fırında pişirdim. Tencerede malzemeleri hazırladıktan sonra, ocak üzerinde (bir kez) fokurdattım ve önceden 200°C derece’ye ısıtılmış turbo fırının alttan 2. rafında pişirdim.

Ön Hazırlık:
Hindi pirzola yıkanacak ve süzülecek. Soğan soyulacak ve yarım ay doğaranacak. Sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak. Patates, domates soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Sivri biber kuşbaşı doğranacak. Patlıcan alacalı soyulacak, kuşbaşı doğranacak ve tuzlu su içerisinde bekletilecek. Kaynar su hazır edilecek.

Sos’un Hazırlanması:
Kase içerisine domates salçası, karabiber, pul biber, kekik, kimyon, tuz, 1 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak.

hindi_pirzola_yemegi

Maharetini Göster:
Tencere tabanına zeytinyağı yayılacak. Üzerine hindi pirzola, patates, patlıcan, domates soğan, sivri biber, sarımsak ilave edilecek. Peşinden, hazırlanan sos üzerlerine dökülecek. tencerenin kapağı kapatılacak ve önceden 200°C ‘ye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tencere 75 dakika süre ile fırında tutulacak. Süre bitiminde tencere kapağı alınacak ve üzerinin kızarması için; tencere 10 dakika süre ile tekrar fırına sürülecek. Süre bitiminde fırında sebzeli hindi pirzola yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.