fırında patlıcan karnıyarık

Firinde_patlican_karniyarik1

Malzemeler:
6 Adet Patlıcan
250 gr. Dana Kıyması
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet İri Soğan
3 Diş Sarımsak
3 Adet Orta Boy Domates
1 Adet İri Çarliston Biber
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su
Bir Tutam Maydanoz
Kızartma Yağı

Üst Malzemeleri:
6 Adet Sivri Biber
2 Adet Domates

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar alacalı soyulacak ve uzunlamasına orta yerinden bıçakla çizilecek. Ardından tuzlu su içinde yarım saat dinlendirilecek. Peşinden kurulanacak ve kızartılacak. Soğan, sarımsak, çarliston biber, domates yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Üst malzemelerinden sivri biber bütün olarak, domates dilimlenerek kullanılacak.


Buradan patlıcanların hazırlanmasını görebilirsiniz.

İç Harc’ın Hazırlanması:
Tencere içine 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, sarımsak, çarliston biber, kıyma, domates ilave edilecek ve kavrulacak. Peşinden karabiber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından, ocak en düşük ısı konumuna getirilecek ve domatesler suyunu çekinceye kadar pişirilecek. Üzerine kıyılmış maydanoz ilave edilecek ve karıştırılacak.

Firinde_patlican_karniyarik2

Maharetini Göster:
Fırın tepsisine patlıcanlar dizilecek ve orta yerleri kaşık yardımıyle açılacak. Açılan yerlere tuz serpilecek ve aldığı kadar iç harçla doldurulacak. Üzerine domates dilimleri ve sivri biber konulacak. Ardından 1 tatlı kaşığı domates salçası, 2 su bardağı kaynar su, bir çay kaşığı tuz ile karıştırılacak ve tepsiye ilave edilecek. Tepsi önceden 200°C derece’ye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve (yaklaşık 15 dakika süre ile) biberler kızarıncaya kadar fırında tutulacak. Süre bitiminde patlıcan karnıyarık servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim