fırında patlıcan karnıyarık

Firinde_patlican_karniyarik1

Malzemeler:
6 Adet Patlıcan
250 gr. Kıyma
1 Adet Soğan
3 Adet Domates
1 Adet Çarliston Biber
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su
1/4 Demet Maydanoz
Kızartma Yağı

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar alacalı soyulacak. Orta yerinden 3 cm. derinliğinde bıçak ile çizilecek. Uygun bir kap içerisine yeteri kadar su ve 1 yemek kaşığı tuz konulacak, karıştırılacak. Patlıcanlar bu su içerisinde en az, 30 dakika dinlendirilecek. Süre sonunda patlıcanlar kurulanacak ve kızartma yağı içerisinde pembe renk alıncaya kadar kızartılacak. Soğan ve çarliston biber, yemeklik doğranacak. Domatesler soyulacak, küp doğranacak. Maydanoz kıyılacak.


Buradan patlıcanların hazırlanmasını görebilirsiniz.

İç Harç’ın Hazırlanması:
Tava içerisine 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek, düşük ısı da kavrulacak. Çarliston biber ilave edilecek, kavrulacak. Kıyma ilave edilecek, taneleşinceye kadar yaklaşık 10 dakika süre ile kavrulacak. Domatesler ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber ilave edilecek, karıştırılacak. Harcın tuzu karar hale getirilecek. Ocak, en düşük ısı konumuna getirilecek. Domateslerin suyu buhar olup uçuncaya kadar, yaklaşık 15 dakika süre ile harç ocak üzerinde tutulacak. Süre bitiminde kıyılmış maydanoz katılacak, karıştırılacak.

Firinde_patlican_karniyarik2

Maharetini Göster:
Fırın tepsisi içerisine patlıcanlar uygun vaziyette dizilecek. Patlıcanların çizilmiş yerleri açılacak ve hafif tuz serpilecek. Her bir patlıcan içerisine alabildiği ölçüde, iç harç konulacak. Resimde göründüğü gibi, patlıcanların üzerine garnitür olarak birer dilim domates ve üzerine sivri biber konulacak. 1 su bardağı sıcak su ile 1 tatlı kaşığı domates salçası karıştırılacak ve patlıcanların üzerinde gezdirilecek. Önceden 200°C Derece’ye ısıtılmış fırının orta rafına tepsi sürüleck. 15 dakika süre ile tepsi fırında tutulacak. Süre sonunda patlıcan karnıyarık servise hazır. Sonrası malum.

Not:
İsterseniz iki diş iri doğranmış sarımsağı, harç içerisine çarli biberle birlikte katabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme