fırında patates dolması

etli_patates_dolmasi

Malzemeler :
4 Adet Patetes
150 gr. Dana Kıyma
2 Adet Orta Boy Domates
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Soğan
2 Diş Sarımsak
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası “sos için”
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kızartma Yağı
3 Su Bardağı Kaynar Su
Metal Tepsi 30x21cm.

Ön Söz:
Patates dolması, kıyma ve satır kıyması denilen et kullanılarak yapılabilir. Dolma için kullanılacak patateslerin aynı büyüklükte olması işinizi kolaylaştırır. Patates dolması, ocak üzeri tencerede veya fırında pişirilebilir. Dolmanızı pişireceğiniz kabın ölçüsüne göre, patatesler parça veya bütün olarak doldurulabilir. Sos içerisinde 1 tatlı kaşığı ölçüsünü geçmeyecek ölçüde un kullanılabilir, tercih sizin.

Ön Hazırlık:
Domates, soğan, sarımsak soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sivri biber halka doğranacak.

Sos’un Hazırlanması:
Kap içerisine 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 çay kaşığı tuz, 3 su bardağı kaynar su konulacak ve karıştırılacak.

Patatesin Hazırlanması:
Patatesler yıkanacak, soyulacak ve uç kısımları kesilecek. Her patates ortadan ikiye bölünecek ve içleri kabak oyacağı ile boşaltılacak. Ardından yıkanacak, süzülecek ve kızgın yağ içerisinde alt ve üst yüzeyleri kızartılacak.

İç Harcın Hazırlanması:
Tencere içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından sıra ile sivri biber ve sarımsak ilave edilecek kavrulacak. Üzerine kıyma ilave edilecek ve taneleşinceye kadar kavrulacak. Ardından domates, karabiber, pul biber, kimyon, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Yaklaşık 15 dakika süre bitiminde iç harcınız hazır.

patatesler kızartılıyor

patates_dolmasi

içleri doldurulmuş ve sosu verilmiş

kiymali_patates_dolmasi

patates dolması servise hazır

firinda_patates_dolmasi

Maharetini Göster :
Fırın tepsisi tabanına 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve yayılacak. Üzerine patatesler dizilecek ve içleri iç harç ile doldurulacak. Ardından hazırlanan sos tepsiye ilave edilecek ve tepsi alüminyum folyo ile kapatılacak. Tepsi önceden 200°C derece’ye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve fırın kapağı kapatılacak. 40 dakika süre ile tepsi fırında tutulacak. Süre bitiminde folyo tepsi üzerinden alınacak. Fırının üst ısıtıcıları kullanılarak 10 dakika süre ile dolmaların üst yüzeylerinin kızartılması sağlanacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.