fırında kabak tatlısı

firinda_kabak_tatlisi1

Malzemeler:
1 Kg. Soyulmuş Kabak
3 Su Bardağı Toz Şeker
Borcam Tepsi 28×28 cm.
Alüminyum Folyo

Ön Hazırlık:
Kabak dilimleri yıkanacak ve süzgeç içerisine alınacak. Süzülmüş kabak dilimleri borcam tepsi içerisine yatay olarak dizilecek. Üzerine 3 su bardağı toz şeker yayılacak ve tepsi üzeri kapatılacak. Tepsi, bir gece boyu kabak dilimlerinin suyunu salması için bekletilecek.

firinda_kabak_tatlisi2

Maharetini Göster:
Suyunu salmış kabak dilimlerinin bulunduğu borcam tepsi, alüminyum folyo ile kapatılacak ve önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Tepsi fırın içerisinde 135 dakika süre ile tutulacak. Süre bitiminde tepsi üzerinden folyo alınacak, tepsi tabanında bulunan şıradan kabak dilimleri üzerine gezdirilecek ve fırın kapağı kapatılacak. Tepsi 10 dakika süre ile kabak yüzeylerinin renk alması için, tekrar fırında tutulacak. Süre bitiminde tepsi fırından alınacak ve soğutulacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


3 comments on “fırında kabak tatlısı
 1. inci özsoy diyor ki:

  Fırında kabak çok nefis oluyor gerçekten :)ben de sizin verdiğiniz ölçülerde hazırlıyorum fakat folyo kullanmıyordum .
  Her zaman söylerim küçük ayrıntı büyük lezzet demektir ellerinize sağlık ben de deneyeceğim.
  Ayrıca bayramınızı şimdiden kutlarım.Sağlıkla sevdiklerinizle nice bayramlara..

 2. editör diyor ki:

  Folyoyu aldıktan sonra; tepsi içerisinde bulunan şıradan kaşıkla alınarak, kabak dilimleri üzerine gezdirilmesinden söz ediyorum.

 3. sevim diyor ki:

  bayılıyorum fırında kabağa üzerinede bol fındıkla nefis oluyor ama son yaptığım hiç kıvamında olmayınca kabak yapmamaya başlamıştımen kısa zamanda deneyeceğim ama folyoyu çıkarınca ki şırayı anlayamadım