fırında imambayıldı

fırında imambayıldı

Malzemeler:
5 Adet İri Patlıcan
3 Adet Soğan
3 Adet Domates
6 Diş Sarımsak
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su
Kıyılmış Maydanoz
Kızartma Yağı

Ön Hazırlık:
Patlıcanların sapı temizlenecek ve bombeli uç kısmı kesilecek. İki başında bir parmak genişliğinde kabuk bırakılarak kabuğu soyulacak. Peşinden orta yerinden uzunlamasına 2-3 cm. derinlikte yarılacak. Ardından tuzlu su içinde yarım saat dinlendirilecek, kurulanacak ve kızartılacak. Domates soyulacak ve küp şeklinde doğranacak. Soğan piyaz, sarımsak irice, sivri biber halka doğranacak. Maydanoz kıyılacak.

İç Harcının Hazırlanması:
Tencereye 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, sarımsak, domates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Peşinden karabiber, kimyon, tuz, maydanoz ilave edilecek ve karıştırılacak. En son iç harç süzgeçle süzülecek ve çıkan su fırın tepsisine ilave edilecek.

İç Süzülüyor

imambayıldı içi

İmambayıldı Servise Hazır

fırında imam bayıldı

Maharetini Göster:
Fırın tepsisine kızartılmış patlıcanlar sıralı dizilecek ve orta yerleri kaşıkla açılacak, tuz serpilecek. Açılmış patlıcanaların içine alabildiği kadar hazırlanmış iç doldurulacak. Üzerlerine birer dilim domates ve sivri biber konulacak. 2 su bardağı kaynar su ve iç harçtan kalan su, az tuz ile karıştırılarak fırın tepsisine ilave edilecek. Tepsi önceden 180°C derece’ye ısıtılmış fırında 25 dakika pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.