fırında hamsi


Malzemeler:
1.5 Kg. Hamsi
2 Yemek Kaşığı Bitkisel Sıvı Yağ
1 tatlı Kaşığı Tuz
Limon

Ön Söz:
Fırında hamsi tarifim mangal lezzetindedir, deneyin derim. Hamsi, ekim ayı ile birlikte yağlanmaya başlar. Havaların soğumasıyla birlikte hamsinin lezzeti, şubat ayında zirve yapar. Hamsinin çok yağlı olduğu ocak ve şubat ayı içerisinde fırında hamsi veya ızgarasını yaparsanız, lezzetine doyum olmaz. Ekim ayında yapılan hamsi kızartması, fırında domatesli hamsi vaziyeti idare eder.

Ön Hazırlık:
Hamsiler burdan tarifine uygun olarak temizlenecek. Fırın tepsisi tabanı çok az bitkisel sıvı yağı ile yağlanacak. Veya tepsi tabanına pişirme kâğıtı yayılacak. Bu iki seçenek tercihinize bağlı.

Temizlenmiş Hamsi

Fırında hamsi servise hazır

Maharetini göster:
Hamsiler tarifine uygun olarak temizlendikten sonra, yıkancak ve süzülecek. Hamsiler uygun bir kap içerisine alınacak, üzerine 2 yemek kaşığı bitkisel sıvı yağı, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Hamsiler, fırın tepsisi içerisine dengeli bir şekilde yayılacak. Üzerine üç dilim limon parçası yerleştirildikten sonra, fırın tepsisi önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 30 dakika süre bitiminde fırında hamsiniz servise hazır. Sonrası malum.

Not: 1.5 kg. Hamsi temizlendikten sonra, geriye net 1 kg. hamsi kalıyor.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop