fırında hamsi

Hamsi_firin_1

Malzemeler:
1.5 Kg. Hamsi
2 Yemek Kaşığı Bitkisel Sıvı Yağ
1 tatlı Kaşığı Tuz
Limon

Ön Söz:
Hamsi, ekim ayı ile birlikte yağlanmaya başlar. Havaların soğumasıyla birlikte hamsinin lezzeti, şubat ayında zirve yapar. Hamsinin çok yağlı olduğu ocak ve şubat ayı içerisinde fırında hamsi veya ızgarasını yaparsanız, lezzetine doyum olmaz. Ekim ayında yapılan hamsi kızartması, fırında domatesli hamsi vaziyeti idare eder.

Ön Hazırlık:
Hamsiler burdan tarifine uygun olarak temizlenecek. Fırın tepsisi tabanı çok az bitkisel sıvı yağı ile yağlanacak. Veya tepsi tabanına pişirme kâğıtı yayılacak. Bu iki seçenek tercihinize bağlı.

Hamsiler temizlenmiş

Hamsi_firin_2

Yağ ve tuz ilave edilmiş

Hamsi_firin_3

Fırın tepsisine yayılmış

Hamsi_firin_4

Fırında hamsi servise hazır

Hamsi_firin_5

Maharetini göster:
Hamsiler tarifine uygun olarak temizlendikten sonra, yıkancak ve süzülecek. Hamsiler uygun bir kap içerisine alınacak, üzerine 2 yemek kaşığı bitkisel sıvı yağı, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Hamsiler, fırın tepsisi içerisine dengeli bir şekilde yayılacak. Üzerine üç dilim limon parçası yerleştirildikten sonra, fırın tepsisi önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 30 dakika süre bitiminde fırında hamsiniz servise hazır. Sonrası malum. Not: 1.5 kg. Hamsi temizlendikten sonra, geriye net 1 kg. hamsi kalıyor. ‘Kolay Gelsin’ www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.