fırında hamsi

Hamsi_firin_1

Malzemeler:
1.5 Kg. Hamsi
2 Yemek Kaşığı Bitkisel Sıvı Yağ
1 tatlı Kaşığı Tuz
Limon

Ön Söz:
Hamsi, ekim ayı ile birlikte yağlanmaya başlar. Havaların soğumasıyla birlikte hamsinin lezzeti, şubat ayında zirve yapar. Hamsinin çok yağlı olduğu ocak ve şubat ayı içerisinde fırında hamsi veya ızgarasını yaparsanız, lezzetine doyum olmaz. Ekim ayında yapılan hamsi kızartması, fırında domatesli hamsi vaziyeti idare eder.

Ön Hazırlık:
Hamsiler burdan tarifine uygun olarak temizlenecek. Fırın tepsisi tabanı çok az bitkisel sıvı yağı ile yağlanacak. Veya tepsi tabanına pişirme kâğıtı yayılacak. Bu iki seçenek tercihinize bağlı.

Hamsiler temizlenmiş

Hamsi_firin_2

Yağ ve tuz ilave edilmiş

Hamsi_firin_3

Fırın tepsisine yayılmış

Hamsi_firin_4

Fırında hamsi servise hazır

Hamsi_firin_5

Maharetini göster:
Hamsiler tarifine uygun olarak temizlendikten sonra, yıkancak ve süzülecek. Hamsiler uygun bir kap içerisine alınacak, üzerine 2 yemek kaşığı bitkisel sıvı yağı, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Hamsiler, fırın tepsisi içerisine dengeli bir şekilde yayılacak. Üzerine üç dilim limon parçası yerleştirildikten sonra, fırın tepsisi önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 30 dakika süre bitiminde fırında hamsiniz servise hazır. Sonrası malum. Not: 1.5 kg. Hamsi temizlendikten sonra, geriye net 1 kg. hamsi kalıyor. ‘Kolay Gelsin’ www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.