fırında domatesli hamsi

firinda_hamsi

Malzemeler:
1 Kg. Hamsi
2 Adet Domates
1 Adet Soğan
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tutam Maydanoz
1/2 Limon

Ön Söz:
Fırınlarınızda pişirme kabı olarak “geç ısınan” borcam veya seramik tepsi kullanırsanız, yemekleriniz geç pişer. Tavsiyem, pişirme kabı olarak metal ya da alüminyum tepsi kullanmanızdır. Fırında hamsi “domates, patates, soğan gibi” sebze katkılarıyla, ya da sade olarak pişirilebilir. Baharat olarak sarımsak, maydanoz, defne yaprağı, karabiber ve pul biber kullanılabilir. Fırında hamsi kendi suyu ile pişer, su ilavesine gerek yoktur. Havalar soğumaya başladığında hamsi yağlanacağından, o vakit yapılan yemekleri daha da lezzetli olur.

Ön Hazırlık:
Hamsiler burdan tarifine uygun olarak temizlenecek. Domates soyulacak ve küp doğranacak. Soğan soyulacak ve piyaz doğranacak. Maydanoz kıyılacak ve limon halka şeklinde dilimlenecek. Ardından domates, soğan ve maydanoz bir kap içerisinde az tuz ile karıştırılacak.

firinda_domatesli_hamsi

Maharetini Göster:
Fırın tepsisi içerisine hamsi, tuz, karabiber, 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve karıştırılacak. Ardından hamsi tepsi içerisine yayılacak. Üzerine domates, soğan, maydanoz karışımı konulacak ve limon dilimleri dizilecek. Tepsi önceden 200°C derece’ye ısıtlmış fırının orta rafına sürülecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 30 dakika süre bitiminde fırında domatesli hamsiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.