fırında çipura

Firinda_cipura1

Malzemeler:
4 Adet Çipura Balık
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Patates
4 Adet Defne Yaprağı
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Adet Limon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Fırın Tepsisi
Alüminyum Folyo
Pişirme Kağıdı

Ön Hazırlık:
Soğan ve patatesler soyulacak, yarım ay doğranacak. Domatesler rendelenecek. Fırın tepsisi fırça ile yağlanacak, üzerine pişirme kağıdı yayılacak. Limon enlemesine halka doğranacak.

Çipura Nasıl Temizlenir:
Balıkların derisi üzerinde bulunan pullar, bıçak yardımı ile kazınarak ayrılacak. İç organları, karın bölgesi bıçak ile çizilerek çıkartılacak. Göğüs boşluğunda bulunan siyah kısımlar, derisi üzerinde bulunan pullar giderilinceye kadar balıklar bir güzel yıkanacak. Fırın’da Balık etlerinin daha iyi pişmesi için, yan yüzeyleri üzerine birer adet çizik atılacak ve süzgeçe alınarak süzülmesi sağlanacak.

Sos’un Hazırlanması:
Bir kase içerisine 1 çay bardağı ölçüsünde zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz katılacak ve karıştırılacak.

Balıklar temizlenmiş

Firinda_cipura2

Malzemeler tepsiye dizilmiş

Firinda_cipura3

Tepsi, folyo ile kapatılmış

Firinda_cipura4

Çipuralar servise hazır

Firinda_cipura5

Maharetini Göster:
Balıkların karın iç bölgesi ve dış yüzeyine bir fırça yardımıyle sos sürülecek. Karın iç bölgesine birer adet defne yaprağı konulacak. Balıklar tepsi içerisine uygun bir şekilde yatay olarak dizilecek. Sos’a bulanmış patates dilimleri, tepsi içerisinde ki boşluklara dizilecek. Soğanlar patateslerin üzerine yayılacak. Rendelenmiş domatesler malzemelerin üzerine serpilecek ve limon dilimleri üzerine ilave edilecek.
Fırın tepsisi alüminyum folyo ile kapatılacak. Tepsi önceden 200°C derece’ye ısıtlmış fırının orta rafına sürülecek, fırın kapağı kapatılacak. 40 dakika süre ile tepsi fırın da tutulacak. Süre bitiminde folyo tepsi üzerinden alınacak. Fırının üst ısıtıcıları kullanılarak 10 dakika süre ile balıkların üst yüzeylerinin kızartılması sağlanacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.