fırında çipura


Malzemeler:
4 Adet Çipura
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Patates
4 Adet Defne Yaprağı
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Adet Limon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Fırın Tepsisi
Alüminyum Folyo
Pişirme Kağıdı

Ön Hazırlık:
Soğan ve patatesler soyulacak, yarım ay doğranacak. Domatesler rendelenecek. Fırın tepsisi fırça ile yağlanacak, üzerine pişirme kağıdı yayılacak. Limon enlemesine halka doğranacak.

Çipura Nasıl Temizlenir:
Balıkların derisi üzerinde bulunan pullar, bıçak yardımı ile kazınarak ayrılacak. İç organları, karın bölgesi bıçak ile çizilerek çıkartılacak. Göğüs boşluğunda bulunan siyah kısımlar, derisi üzerinde bulunan pullar giderilinceye kadar balıklar bir güzel yıkanacak. Fırın’da Balık etlerinin daha iyi pişmesi için, yan yüzeyleri üzerine birer adet çizik atılacak ve süzgeçe alınarak süzülmesi sağlanacak.

Sos’un Hazırlanması:
Bir kase içerisine 1 çay bardağı ölçüsünde zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz katılacak ve karıştırılacak.

Çipura temizlenmiş

Malzemeler tepsiye yayılmış

Tepsi alüminyum folyo ile kapatılmış

Çipura pişmiş servise hazır


Maharetini Göster:
Balıkların karın iç bölgesi ve dış yüzeyine bir fırça yardımıyle sos sürülecek. Karın iç bölgesine birer adet defne yaprağı konulacak. Balıklar tepsi içerisine uygun bir şekilde yatay olarak dizilecek. Sos’a bulanmış patates dilimleri, tepsi içerisinde ki boşluklara dizilecek. Soğanlar patateslerin üzerine yayılacak. Rendelenmiş domatesler malzemelerin üzerine serpilecek ve limon dilimleri üzerine ilave edilecek. Fırın tepsisi alüminyum folyo ile kapatılacak. Tepsi önceden 200°C derece’ye ısıtlmış fırının orta rafına sürülecek, fırın kapağı kapatılacak. 40 dakika süre ile tepsi fırın da tutulacak. Süre bitiminde folyo tepsi üzerinden alınacak. Fırının üst ısıtıcıları kullanılarak 10 dakika süre ile balıkların üst yüzeylerinin kızartılması sağlanacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop