fırında ayva tatlısı

firinda_ayva_tatlisi

Malzemeler:
3 Adet Orta Boy Ayva
2 Ekşi Elma
1 Su bardağı Toz Şeker
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Bu tarif, ayva tatlısın doğrudan fırında nasıl yapılacağının hikayesidir. Elbette bu hikaye bununla kalmıyor, ya ne yapıyor? Bir de gıda boyası kullanmadan ayvanın nasıl renk alacağını anlatıyor. Ayva tatlısının süslemesini ayrı tutarsak, nette bu tarifin benzeri yoktur. Tarifimi uygulayarak hayal gücünüzle harikalar yaratabilirsiniz. Hadi kolay gelsin.

Ön Hazırlık:
Ayvalar soyulacak ve ortadan ikiye bölünecek. Her parçanın çekirdek yuvaları çıkarılacak ve çekirdekleri ile birlikte su dolu tencere içerisine konulacak. Ayva parçaları tencere kapalı olarak 4 saat süre ile bekletilecek.

Ekşi Elma’nın Hazırlanması:
Elmalar soyulacak ve rendelenecek. Bir kap içerisine elma rendesi ve üzerine 3 yemek kaşığı toz şeker konulacak. Normal ısıda elma suyunu salıp diriliği gidinceye kadar pişirilecek.

Ayvalar Dinleniyor

ayva_tatlisi_2

Ayvalar Tepsiye Dizilmiş

ayva_tatlisi_3

Ayvalar Pişmiş ve Fırından Çıkmış

ayva_tatlisi_4

Ayva Tatlısı Servise Hazır

tabakta_ayva_tatlisi

Maharetini Göster:
Fırın tepsisi içerisine 1 çay bardağı su konulacak. Ardından ayva parçaları kesilmiş ‘çekirdek yuvası’ yüzeyi alta gelecek şekilde dizilecek. Her parçanın üzerin 1 yemek kaşığı toz şeker konulacak. Ardından fırın tepsisi alüminyum folyo ile kapatılacak ve önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 90 dakika süre bitimi alümiyum folyo tepsi üzerinden alınacak. Tepsi açık olarak 30 dakika süre ile tekrar fırında tutulacak. Süre bitimi tepsi fırından alınacak ve soğutulacak. Ardından elma rendesi, kaymak veya krem şanti ile süslenecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.