fırında ayva tatlısı

fırında ayva tatlısı 400x267 fırında ayva tatlısı
Malzemeler:
3 Adet Orta Boy Ayva
2 Ekşi Elma
1 Su bardağı Toz Şeker
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Bu tarif, ayva tatlısın doğrudan fırında nasıl yapılacağının hikayesidir. Elbette bu hikaye bununla kalmıyor, ya ne yapıyor? Bir de gıda boyası kullanmadan ayvanın nasıl renk alacağını anlatıyor. Ayva tatlısının süslemesini ayrı tutarsak, nette bu tarifin benzeri yoktur. Tarifimi uygulayarak hayal gücünüzle harikalar yaratabilirsiniz. Hadi kolay gelsin.

Ön Hazırlık:
Ayvalar soyulacak ve ortadan ikiye bölünecek. Her parçanın çekirdek yuvaları çıkarılacak ve çekirdekleri ile birlikte su dolu tencere içerisine konulacak. Ayva parçaları tencere kapalı olarak 4 saat süre ile bekletilecek.

Ekşi Elma’nın Hazırlanması:
Elmalar soyulacak ve rendelenecek. Bir kap içerisine elma rendesi ve üzerine 3 yemek kaşığı toz şeker konulacak. Normal ısıda elma suyunu salıp diriliği gidinceye kadar pişirilecek.

Ayva parçaları tencerede dinleniyorayva su içinde fırında ayva tatlısı

Ayva parçaları fırın tepsisinde

ayva tepside fırında ayva tatlısı

Ayva fırında pişmiş

fırında ayva fırında ayva tatlısı

Ayvalar süsleniyor

ayva tatlısı süslemesi fırında ayva tatlısı

Maharetini Göster:
Fırın tepsisi içerisine 1 çay bardağı su konulacak. Ardından ayva parçaları kesilmiş ‘çekirdek yuvası’ yüzeyi alta gelecek şekilde dizilecek. Her parçanın üzerin 1 yemek kaşığı toz şeker konulacak. Ardından fırın tepsisi alüminyum folyo ile kapatılacak ve önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 90 dakika süre bitimi alümiyum folyo tepsi üzerinden alınacak. Tepsi açık olarak 30 dakika süre ile tekrar fırında tutulacak. Süre bitimi tepsi fırından alınacak ve soğutulacak. Ardından elma rendesi, kaymak veya krem şanti ile süslenecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top