fasulye kavurması

fasulye_kavurma1

Malzemeler:
500 gr. Taze Fasulye
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
4 Adet Yumurta
2 Diş Sarımsak
2 Su Bardağı Yoğurt
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Fasulyeler ayıklanacak, yıkanacak ve 2-3 cm. boyutunda doğranacak. Fasulyeler buhar sepetinde, ya da tencerede yumuşayıncaya kadar haşlanacak ve süzülecek. Sarımsaklı yoğurt hazır edilecek.

Fasulyeler haşlanmış

fasulye_kavurma2

Maharetini Göster:
Tava’ya tereyağı konulacak ve eritilecek. Tereyağı köpürmeye başladığında, üzerine yumurtalar kırılacak ve düşük ısıda pişirilecek. Ardından fasulyeler ilave edilecek ve fasulyeler ezilmeden yumurta ile karıştırılacak. Yemeğin tuz’u karar hale getirildikten sonra, yumurtalı fasulye kavurmanız servise hazır. Sarımsaklı yoğurt ile servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.