ezme patates salatası

tereyagli_ezme_patates_salatasi

Malzemeler:
4 Adet Patates
1 Adet Soğan
1 Yemek kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
İşte size tabağınıza konduğunda hayır diyemiyeceğiniz bir lezzet, ezme patates salatası. Patatesin dili yoktur, kavrulurken her çeşit “katı veya sıvı” yağı kubul eder. Birde kavurma işleminde tereyağı kullanırsanız eğer; patates dile gelir, bülbül olur, şakır da şakır.

Ön Hazırlık:
Patatesler buradan tarifine uygun olarak haşlanacak. Ardından soyulacak ve patates ezme aletiyle “püre kıvamında” ezilecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Maydanoz yıkanacak ve doğranacak.

Maharetini göster:
Tava içerisine zeytinyağı, tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından ezilmiş patates, karabiber, pul biber, maydanoz ve tuz ilave edilecek. Düşük ısıda malzemeler bir güzel karıştırılarak hafif kavrulacak ve servis tabağına alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.