ezme patates çorbası

Ezme_patates_corbasi1

Malzemeler:
3 Adet Patates ‘500 gr.’
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Un
1 Su Bardağı Soğuk Süt
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Patatesler soyulacak ve rendenin iri gözünde rendelenecek. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Ezme_patates_corbasi2

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, un, rendelenmiş patates ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından 1 su bardağı süt, 5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve malzemeler dipten karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Ara sıra tencere dipten karıştırılarak 15 dakika süre bitiminde çorba blendırdan geçirilecek. Çorbanın tuz’u karar hale getirilecek. Tereyağında nane, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak, çorbanın üzerinde gezdirilecek. Sonrası malum.

Not:
Çorba’da su yerine et suyu kullanılabilir. Üzerine kaşar rendesi veya kızartılmış küp ekmekçikler konabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.