evde lahmacun nasıl yapılır


İç Harç Malzemesi:
250 gr. Dana Döş Kıyması
1 Adet İri Soğan (150 gr.)
2 Adet Domates (150 gr.)
2 Adet Sivri Biber
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Hamur Malzemesi:
4 Su Bardağı Un (450 gr.)
1.5 Su Bardağı Su (300 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Silme Kuru Maya (5 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Evde lahmacun nasıl yapılır ve kurutulmadan nasıl pişirilir diyorsanız eğer, tarifimi güvenle deneyebilirsiniz. Verdiğim hamur malzemelerinden 750 gr. hamur çıkar ve her biri 60 gr. ağırlığında 12 tane beze yapar. Kıymanızın yağ oranı düşükse, iç harcın içine 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Ya da, lahmacunu lezzetlendirmek adına; iç harcın içerisine 50 gr. kuyruk yağı koyabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Soğan ve domates rendelenecek. Sivri biber ince kıyılacak. Ilık su hazır edilecek.

Lahmacun İç Harcın’ın Hazırlanması:
Bir kap içerisine kıyma, rendelenmiş soğan ve domates, ince kıyılmış sivri biber, domates ve biber salçası, karabiber, pul biber, tuz konulacak ve yoğurulacak. Ardından iç harcın tuzu karar hale getirilecek.

Hamurun Yoğurulması:
Hamur yoğurma kabı içerisine 4 su bardağı un elenerek konulacak. Un orta yerinden havuz gibi açılacak. İçerisine 1.5 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı kuru maya, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve ele yapışmayan kıvamda hamur yoğrulacak. Hamur kapatılacak ve iki katına çıkıncaya kadar dinlendirilecek. Ardından hamur tekrar yoğurulacak ve gazı alınacak.

Maharetini Göster:
Mutfak tezgahı üzerine yeteri kadar unla birlikte tek beze konulacak ve 22-25 cm. çapında oklava ile açılacak. Üzerine bir yemek kaşığı dolusu iç harç, kenarlarında 1.0 -1.5 cm. boşluk bırakılarak kaşığın tabanı ile yayılacak. Ardından, önceden 225°C dereceye ısıtılmış fırının ısınmış tepsisine konulacak ve orta rafa sürülecek. Lahmacun’un kenarları kızarmaya başladığında (5 dakika bitiminde) fırından alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Hamur İşleri