evde künefe yapımı

evde künefe yapımı evde künefe yapımı
Malzemeler:
150 gr. Kadayıf
40 gr. Tuzsuz Tereyağı
100 gr. Künefe Peyniri veya Dil Peyniri
1.5 Su Bardağı Toz Şeker (200 gr.)
1 Su Bardağı Su (200 ml.)
1 Çay Kaşığı Limon Suyu
2 Adet Künefe Tabağı (iç çapı 19 cm.) 3 kişilik

Ön Söz:
Evde künefe yapımı ayrı bir yöntem değildir. Künefe nasıl yapılırsa, aynı yol izlenerek evde künefe yapılır. Teflon veya alüminyum tava ve tepsiler evde künefe yapımına uygun kaplardır. Tarifimde künefeyi 3 kişilik standart alüminyum künefe tabağı kullanarak yaptım. Malzeme miktarkarını kendi damak zevkime göre ayarladım. Künefeyi ocak üzerinde kızartmaya tabağın kenarlarından başlayın ve tabağı sürekli döndürün.

Künefe peyniri yerine tuzsuz dil peyniri kullanabilirsiniz, afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Birbirine yapışmış kadayıflar elle açılacak ve 1.5-2.0 cm. boyutunda doğranacak. Tereyağı, 20 gram olarak künefe tabaklarına paylaştırılacak. Ardından tabaklar ısıtılacak, eriyen tereyağı tabak içlerine yayılacak ve donmaya bırakılacak. Künefe peyniri uygun irilikte doğranacak veya tel tel açılacak.

Künefe Şerbetikünefe şerbeti evde künefe yapımı

Künefe Şerbeti:
Tencereye 1.5 su bardağı toz şeker, 1 su bardağı su konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak. Ardından ocak ısısı orta ısı konumuna ayarlanacak. Tencere 10 dakika kaynatılacak, süre bitiminde 1 çay kaşığı limon suyu ilave edilecek ve karıştırılacak. Şerbet 5 dakika daha kaynatılacak, ocaktan alınacak ve soğumaya bırakılacak.

Alüminyum Künefe Tabağı

alüminyum künefe tabağı evde künefe yapımı

Dil Peyniri

dil peyniri evde künefe yapımı

tabaklar yağlanmış

künefe tabağı evde künefe yapımı

kadayıfın yarısı yayılmış

künefe ilk katı evde künefe yapımı

üzerine peynir ilave edilmiş

künefe peynir evde künefe yapımı

üzerine ikinci kat kadayıf yayılmış

künefe ikinci kat evde künefe yapımı

künefe kızartılmış ve şerbet verilmiş

künefe evde künefe yapımı

Maharetini Göster:
Yağlanmış künefe tabağına kadayıfın yarısı (75 gr.) eşit şekilde yayılacak ve diğer tabağın altı ile bastırılacak. Üzerine künefe peyniri serpiştirilecek. Ardından peynirin üzerine kadayıfın yarısı ilave edilecek ve künefe tabağı ile bastırılarak düzeltilecek. Künefe tabağı ocağın büyük gözü üzerine alınacak ve orta ateşte 5 dakika boyunca çevrilerek kızartılacak. Süre bitiminde yağlanmış diğer künefe tabağı kullanılarak ters çevrilecek. Kadayıfın çevrilen yüzü 5 dakika kızartılacak, ocaktan alınacak ve üzerine soğuk şerbet dökülecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top