ev makarnası nasıl yapılır

ev makarnası nasıl yapılır 400x267 ev makarnası nasıl yapılır
Malzemeler:
1 Adet Yumurta (65 gr.)
100 gr. Böreklik Un
Bir Fiske Tuz

Ön Söz:
Ev makarnası yapımı için yumurta, böreklik un ve tuz kullanılır. Ölçülü malzemeyle yapılan ev makarnası, en kaliteli makarnanın lezzetinden daha da lezzetlidir.  Makarna hamuru yapımında mutlaka börek ve baklavalık un kullanılmalıdır. Makarana hamuru hazırlarken yumurta ağırlığına göre un kullanılır. Bir tane (65 gr. ağırlığında) yumurta ile yoğurulan hamurdan 150 gram ev makarnası yapılır. Bu miktar makarna iki kişiye yeter.

Bilgi Notu:
Kaç tane yumurtadan makarna yapacaksanız, yumurtaları kabuklu olarak terazide tartın. Bulduğunuz ağırlığı 1.5 sayısı ile çarptığınızda (makarna hamurunda) kullanacağınız un miktarını bulursunuz. Bu yöntemle hayatında hiç makarna yapmamış kişi dahi ev makarnası yapabilir, deneyin ve görün.

yufka açılmış

ev makarnası ev makarnası nasıl yapılır

yufka kenarları ortada birleştirilmiş

yufka katlama ev makarnası nasıl yapılır

birleşen kenarları biribiri üzerine bindirilmiş

yufka katlama birleştirme ev makarnası nasıl yapılır

makarna şeritler halinde kesilmiş ve açılmış

makarna kesimi ev makarnası nasıl yapılır

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içine 100 gr. böreklik un elenerek konulacak ve ortası havuz yapılacak. Havuz içine bir yumurta kırılacak ve bir fiske tuz serpilecek. Parmak yardımıyle sıra ile yumurta, un karıştırılarak hamur yoğurulacak. Yoğurulan hamur beze yapılacak, streçe sarılacak ve 15 dakika dinlendirilecek. Ardından beze, az unla birlikte 35 ila 40 cm. çapında yufka açılacak. Yufka iki kenarından orta kısmına yatırılacak. Yatırılan kenarı birbiri üzerine getirilecek ve şeritler halinde kesilecek. Ardından katlı şeritler açılarak kurutulacak. Sonrası malum.

Not:
Taze ev makarnası 7 dakikada haşlanır. Tam kurutulmuş ev makarnası 15 dakikada haşlanır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top