ev makarnası nasıl yapılır

ev_makarnasi

Malzemeler:
1 Adet Yumurta (65 gr.)
100 gr. Böreklik Un
Bir Fiske Tuz

Ön Söz:
Ev makarnası yapımı için yumurta, böreklik un ve tuz kullanılır. Ölçülü malzemeyle yapılan ev makarnası, en kaliteli makarnanın lezzetinden daha da lezzetlidir. Halep orda ise arşın burada, deneyin görün. Makarna hamuru yapımında mutlaka börek ve baklavalık un kullanılmalıdır. Makarana hamuru hazırlarken yumurta ağırlığına göre un kullanılır. Bir tane (65 gr. ağırlığında) yumurta ile yoğurulan hamurdan 150 gram ev makarnası yapılır. Bu miktar makarna iki kişiye yeter. Kaç tane yumurtadan makarna yapacaksanız, yumurtaları kabuklu olarak terazide tartın. Bulduğunuz ağırlığı 1.5 sayısı ile çarptığınızda (makarna hamurunda) kullanacağınız un miktarını bulursunuz. Bu yöntemle hayatında hiç makarna yapmamış kişi dahi ev makarnası yapabilir, deneyin ve görün.

yufka açılmış

ev_makarna_yufkasi

yufka kenarları ortada birleştirilmiş

makarna_yufka_katlama

birleşen kenarları biribiri üzerine bindirilmiş

yufka_katlama_birlestirme

makarna şeritler halinde kesilmiş ve açılmış

makarna_kesimi

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içine 100 gr. böreklik un elenerek konulacak ve ortası havuz yapılacak. Havuz içine bir yumurta kırılacak ve bir fiske tuz serpilecek. Parmak yardımıyle sıra ile yumurta, un karıştırılarak hamur yoğurulacak. Yoğurulan hamur beze yapılacak, streçe sarılacak ve 15 dakika dinlendirilecek. Ardından beze, az unla birlikte 35 ila 40 cm. çapında yufka açılacak. Yufka iki kenarından orta kısmına yatırılacak. Yatırılan kenarı birbiri üzerine getirilecek ve şeritler halinde kesilecek. Ardından katlı şeritler açılarak kurutulacak. Sonrası malum.

Not:
Taze ev makarnası 7 dakikada haşlanır. Tam kurutulmuş ev makarnası 15 dakikada haşlanır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.