Blog Archives

sebzeli taze bamya çorbası

sebzeli taze bamya çorbası 400x267 sebzeli taze bamya çorbası
Malzemeler:
100 gr. Küçük Boy Taze Bamya
1 Adet Orta Boy Patates
1 Adet Orta Boy Havuç
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Adet Orta Boy Domates
1 Çay Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (50 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tepeli Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Nar Ekşisi
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Et Suyu (800 ml.)

Ön Söz:
Sebzeli taze bamya çorbası üç kişilik olarak hazırlanmıştır. Çorbada zeytinyağı ve tereyağını ortak kullanabilirsiniz. Uzak doğunun tom yam çorbasını tatmış olanlar, çorbayı tatdıklarında tom yam çorbasının tadını alacaklardır. Meraklısı için; bu çorbanın yapımında toz zencefil veya taze zencefil, haşlanmış et ve beyaz etli balık, acı biber kullanılabilir. Saydığım malzemelerin kullanılmasıyle tom yam çorbasının yerlisini yapmış olursunuz. Tarifi bana ait olan sebzeli taze bamya çorbasını denerseniz memnun kalırsınız. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›düdüklü tencerede ıspanak yemeği

düdüklü tencerede ıspanak yemeği 400x267 düdüklü tencerede ıspanak yemeği
Malzemeler:
1 Kg. Ispanak
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Düdüklü tencerede ıspanak yemeği, bir çay bardağı (100 ml.) su ile 10 dakikada (en düşük ısıda) kısık ateşte pişer. Normal tencerede ise; bir su bardağı (200 ml.) su ile (en düşük ısıda) kısık ateşte 20 dakikada pişer. Tarifimi kullanarak düdüklü tencerenizde ıspanak yemeği yapmak isterseniz, düdüklü tencerenizde yaptığınız yemek, normal tencerede pişirilen ıspanak yemeğinden farklı olmaz. Yemeklerimi yaparken her zaman ocağın büyük gözünü kullanırım. Bu yemeğimi de öyle yaptım, bilginiz olsun.

Tarifin devamı ›fırında yeşil mercimek yemeği

fırında yeşil mercimek fırında yeşil mercimek yemeği
Malzemeler:
2 Su Bardağı Yeşil Mercimek
1 Adet Kuru Soğan
50 gr. Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Su Bardağı Haşlanmış Etli Kemik Suyu
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Ve, Her Tarafı Metal Tencere

Ön Söz:
En lezzetli yeşil mercimek yemeği fırında yapılır. Yemeğin lezzetini katmerlendirmek için; tarifimde verdiğim malzemeleri kullanırsanız, yemeği pişirip sofrada yerken ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Yemekte tereyağı kullanmak istemezseniz; tereyağı yerine altı yemek kaşığı zeytinyağı veya benzeri yemeklik yağ kullanabilirsiniz. Ayni şekilde, etli kemik suyu kullanmak istemezseniz; yerine altı su bardağı (1200 gr.) normal kaynatılmış çeşme suyu veya şişe su kullanabilirsiniz. Deneyin bakalım yemeğimi, atıp tutmuş muyum?

Tarifin devamı ›tencerede kendi suyunda taze börülce

tencerede kendi suyunda taze börülce 400x267 tencerede kendi suyunda taze börülce
Malzemeler:
1/2 Kg. Taze Börülce
1 Adet Soğan (150 gr.)
1 Adet Domates (175 gr.)
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Silme Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tencerede kendi suyu ile pişirdiğim, zeytinyağlı taze börülce yemeğimi (taze börülce mevsimi geçmeden) mutlaka deneyin. Tarifimde verdiğim malzeme ölçülerinin bu yemekte hiç bir önemi yok. Dilediğiniz miktarda malzeme kullanarak, su kullanmadan zeytinyağlı taze börülce yemeğini yapabilirsiniz. Önemli olan, yemeğinizi benim yöntemimle yapmanız ve yemeği 75 dakikada pişirmenizdir. Bu yemekte, 590 gr. taze börülce kullandım ve tarifime yarım kilo yazdım. Ayrıca soğan ve domatesin ağırlıklarını da yazdım. Bu veriler sadece bilgi içindir. Yemeğinizi bu ölçülere uyarak yaparsanız, benim damak zevkime uyan yemeğinizi yapmış olursunuz.

Tarifin devamı ›susuz zeytinyağlı taze fasulye

susuz zeytinyağlı taze fasulye 400x267 susuz zeytinyağlı taze fasulye
Malzemeler:
1 Kg. Taze Fasulye (şeker ayşe)
1 Adet İri Soğan (150 gr.)
2 Adet Orta Boy Domates (250 gr.)
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Tepeli Toz Şeker
1.5 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Su kullanmadan, susuz zeytinyağlı taze fasulye yemeğimi; 1 kilo şeker ayşe fasulyesiyle yaptım. Tarifimde belirttiğim gibi, malzemeleri tamamen çiğden kullandım. Yani; yemekte kullandığım malzemeleri kavurmadım. Soğanı yemeklik doğradım, domatesi rendeledim ve doğradığım şeker ayşe, toz şeker ve tuz ile hepsini bir arada harmanladım. Ardından tencereye yaydım ve üzerine zeytinyağı gezdirdim. Tencereyi tam olarak ısıttıktan sonra, ocağı iyicene kıstım ve kısık ateşte yemeği bir saatte pişirdim. Yemeğin lezzeti konusunda methiyeler düzmeye gerek yok, tarifimi deneyin derim.

Tarifin devamı ›susuz yeşil fasulye

susuz yeşil fasulye 400x267 susuz yeşil fasulye
Malzemeler:
1/2 Kg. Sarıkız Taze Fasulye
1 Adet Soğan
1 Adet Domates (150 gr.)
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Silme Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Susuz yeşil fasulye yemeği, çalı fasulyesi hariç; her çeşit (boncuk, ayşe, beyaz ve sarıkız gibi) taze fasulye kullanılarak yapılabilir. Tarifimde, yarım kilo sarıkız taze fasulye kullandım. Yemeğinizi bir kilo fasulye ile yapmak isterseniz; 1 çay bardağı zeytinyağı, 200 gr. veya 250 gr. domates, 1 çay kaşığı tepeleme doldurulmuş toz şeker kullanabilirsiniz. Taze fasulye yemeğinin görünüşüne değil de, lezzetine önem veriyorsanız eğer; bu yemek tarifim tam dişinize göre. Hayatında bir kez olsun, taze fasulye yemeği yapmamış veya yaptığı taze fasulye yemeğinden hoşnut olmamış güzel insanlar, bu tarifimi mutlaka deneyin.

Tarifin devamı ›iç baklalı enginar

iç baklalı enginar 400x267 iç baklalı enginar
Malzemeler:
6 Adet Enginar (temizlenmiş)
250 gr. İç Bakla
3 Adet Orta Boy Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Buğday Unu (tepeli doldurulmuş)
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Limon
1.5 Su Bardağı Soğuk Su
Dereotu

Ön Söz:
Zeytinyağlı iç baklalı enginar yemeğini çiğden yaptım. İç baklaların kabuğunu soydum ve yemek pişme süresinin son on dakikasında tencereye ilave ettim. Çiğden pişirdiğim enginar yemeklerinde (orta boy) beş enginara iki su bardağı su yeterli gelir. Altı enginara ise, 1.5 su bardağı su yeter. Çünkü enginarların bırakacağı suyu da hesaba katmalıyız. Bende öyle yaptım, yemeği yaparken 1.5 su bardağı su kullandım.

Tarifin devamı ›maş fasulyesi yemeği

maş fasulyesi yemeği 400x267 maş fasulyesi yemeği
Malzemeler:
1 Su Bardağı Maş Fasulyesi (165 gr.)
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Küçük Boy Soğan
1 Adet Küçük Boy Domates
1 Küçük Boy Havuç
1 Küçük Boy Patates
1 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Sağlıklı beslenmek ve fazla kilolardan kurtulmak adına, diyet yapanların en fazla tercih ettikleri maş fasulyesi ile yapılan yemeklerdir. Maş fasulyesiyle yapılan yemekleri maş fasulyesi çorbası, maş fasulyesi yemeği ve maş fasulyesi salatası olarak sayabiliriz. Bu yemeklerin yapılabilmesi için; kuru maş fasulyesinin önceden (en az 8 saat süreyle) ıslatılması gerekir. Islanmış maş fasulyesi çabuk haşlanır ve yemeği çabuk pişer. Maş fasulyesi, evlerde kuru bakliyat çeşitleri nasıl pişiriliyorsa aynı şekilde pişirilir. Maş fasulyesinin diğer bakliyat çeşitlerinden farkı, yemeği yapıldıktan sonra süratle helmelenmesidir.

Tarifin devamı ›düdüklüde domatesli taze bakla

düdüklüde domatesli taze bakla 400x267 düdüklüde domatesli taze bakla
Malzemeler:
1/2 Kg. Taze Bakla
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Düdüklüde taze bakla yemeğini, rendelenmiş domates ve çok az miktarda domates salçası kullanarak yaptım. Düdüklü tencerede taze bakla yemeklerini 1.5 çay bardağı kaynar su ile 25 dakikada (en düşük alev ayarında) pişiriyordum. Şimdi ise, su miktarını 1 su bardağı (200 ml.) ölçüsüne ve pişirme süresini 30 dakikaya çıkardım. Bu sayede, önceki yaptığım bakla yemeklerimden bu yemeğim biraz daha yumuşak oldu. Tavsiye ederim, memnun kalırsınız.

Tarifin devamı ›düdüklüde çalı fasulyesi

düdüklüde çalı fasulyesi 400x267 düdüklüde çalı fasulyesi
Malzemeler:
1 Kg. Çalı Fasulyesi
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Adet İri Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Adet Orta Boy Domates
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Çalı fasulyesi piyasaya çıkmaya başladığında sıkça alır, düdüklü tencerede veya tencerede yemeğini yaparım. Çalı fasulyesini pişirirken daha çok düdüklü tencereyi kullanırım. Normal tencere çalı fasulyesini 1saat 45 dakikada pişirir. Düdüklü tencere ise, en düşük ocak ısısında 25 dakikada pişirir. Düdüklü tencerede pişirdiğim zeytinyağlı çalı fasulyesinin diriliği ve lezzeti, tencerede pişirdiğim çalı fasulyesiyle aynı olur. Anlarsınız; düdüklüde pişirdiğim çalı fasulyesinin bir yerlerine hiç kimse, kulp takacak bir yer bulamaz. Siz niye pişirmiyesiniz ki; düdüklünüzün huyunu suyunu öğrenin, yapın zeytinyağlı çalı fasulyesini yiyin.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top