etsiz patlıcan yemeği

etsiz_patlican_yemegi

Malzemeler:
1 Kg. Patlıcan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
3 Diş Sarımsak
2 Adet Sivri Biber
3 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar yıkanacak, soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Bu yemekte alacalı patlıcan kullandım ve kabuğunu soymadım. Bir kap içerisine 1 yemek kaşığı tuz atılacak, yeterli miktarda soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Patlıcanlar bu su içerisinde, 30 dakika bekletilecek. Domates, soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sivri biber kuşbaşı doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek. 3 diş sarımsak soyulacak ve yemekte bütün olarak kullanılacak.

Etsiz_patlican2

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından sivri biber ve sarımsaklar katılacak hafif kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Domatesler katılacak, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Patlıcanlar katılacak, tenceredeki malzemeler karıştırılacak.
2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.