etsiz kuru bamya çorbası

Etsiz_kuru-Bamya_corbasi1

Malzemeler :
1 Çay Bardağı Kuru Çiçek Bamya
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Limon suyu
1 Su Bardağı Soğuk Su
4 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık :
Tencere içerisine bamya, üzerini kapatacak miktarda su, 1 tatlı kaşığı sirke konulacak. Tencere kaynadıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek.Tencere kapağı aralıklı olacak, bamya 15 dakika süre ile haşlanacak. Haşlandıktan sonra, soğuk sudan geçirilecek ve ipinden ayrılacak. Haşlama suyu kullanılmayacak. Soğan, yemeklik doğranacak.

Bamya çorbası malzemeleri

Etsiz_kuru-Bamya_corbasi_malzeme2

Soğan, un kavurulmış ve salça ilave edilmiş

Etsiz_kuru-Bamya_corbasi_sogan_salca3

Su, bamya, limon suyu, karabiber, tuz ilave edilmiş

Etsiz_kuru-Bamya_corbasi_bamya_baharatlar4

Bamya çorbası servise hazır

Etsiz_kuru-Bamya_corbasi_pismis5

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, un katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından domates salçası ilave edilecek kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 1 su bardağı soğuk su katılacak, tencere dipten karıştırılacak.
4 su bardağı kaynar su, bamya, limon suyu, karabiber ve tuz katılacak, karıştırılacak. Çorbanın tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek.Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 40 dakika süre bitiminde çorbanız servis’e hazır. Sonrası malum.

Not:
1 çay bardağı kuru çiçek bamya 20 – 25 gr. arası gelir. Fazla miktarda bamya haşlamak isterseniz buradan tarifine uygun olarak haşlayabilirsiniz. Haşlanmış bamyalar derin dondurucuda saklanabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.