etsiz kuru bamya çorbası


Malzemeler :
1 Çay Bardağı Kuru Çiçek Bamya
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Limon suyu
1 Su Bardağı Soğuk Su
4 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık :
Tencere içerisine bamya, üzerini kapatacak miktarda su, 1 tatlı kaşığı sirke konulacak. Tencere kaynadıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek.Tencere kapağı aralıklı olacak, bamya 15 dakika süre ile haşlanacak. Haşlandıktan sonra, soğuk sudan geçirilecek ve ipinden ayrılacak. Haşlama suyu kullanılmayacak. Soğan, yemeklik doğranacak.

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, un katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından domates salçası ilave edilecek kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 1 su bardağı soğuk su katılacak, tencere dipten karıştırılacak.

4 su bardağı kaynar su, bamya, limon suyu, karabiber ve tuz katılacak, karıştırılacak. Çorbanın tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek.Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 40 dakika süre bitiminde çorbanız servis’e hazır. Sonrası malum.

Not:
1 çay bardağı kuru çiçek bamya 20 – 25 gr. arası gelir. Fazla miktarda bamya haşlamak isterseniz buradan tarifine uygun olarak haşlayabilirsiniz. Haşlanmış bamyalar derin dondurucuda saklanabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Çorbalar