etli patates yemeği

Etli Patates Yemegi

Malzemeler:
500 gr. Patates
250 gr. Kemikli Kuzu Eti
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Diş Sarımsak
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Patatesler soyulacak ve tercihinize göre küp, halka veya elma dilimi doğranacak. Soğan yemeklik, sivri biber kuşbaşı doğranacak. Domates kabukları soyulacak ve küp doğranacak. Sarımsakların her biri iki parçaya bölünecek. Kemikli kuzu eti fazla yağ ve sinirler temizlenecek.

Etli Patates Tencerede

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuzu eti ilave edilecek ve normal ısıda etin rengi dönünceye kadar kavrulacak. Tencere içerisinde etler bir yere toplanacak. Açılan yere soğan katılacak ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine sivri biber ve sarımsak ilave edilecek, hafif kavrulacak. Ardından salça ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak.
Domatesler katılacak diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine patates, 3 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek.Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 35 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Dana eti kullanacaksanız ayrı bir tencere’ye 3 su bardağı su ve içerisine eti katın. Tencere kaynamaya başladıktan sonra en düşük ısıda 60 dakika süre ile haşlayın. Suyunu ölçün ve üzerine su ilave edin. 3 su bardağına tamamlayın, yemekte kullanın.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.