etli konserve bezelye yemeği

Etli_konserve_bezelye1

Malzemeler:
150 gr. Kuzu Kuşbaşı Et
2 Su Bardağı İç Bezelye ‘konserve’
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Patates
1 Adet Havuç
1 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates salçası
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Soğan yemeklik doğranacak. Patates, havuç soyulacak bezelyeden irice küp doğranacak. Domates soyulacak ve küp doğranacak. Sarımsak iri doğranacak. 3 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı etler ilave edilecek ve düşük ısıda etin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, soğan katılacak ve kavrulacak.
Üzerine havuç, sarımsak ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine domatesler katılacak, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından
3 su bardağı kaynar su, patates, bezelye, karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek.Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.