etli enginar

etli_enginar

Malzemeler:
5 Adet Temizlenmiş Enginar
250 gr. Kuşbaşı Dana Eti
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Soğan
1 Su Bardağı Konserve Garnitür
3 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Maydanoz

Ön Söz:
Mevsiminde yetişen enginar olmasada kuşbaşı dana etli sera üretimi enginar yemeği, yapınca gayet nefis oluyor. Yemeğin yapımında orta yağlı kuşbaşı dana eti ve bir su bardağı dolusu konserve (havuç, patates, bezelye) garnitür kullandım. Tarifimde olduğu gibi, yemeği 55 dakika pişirdikten sonra tencereye garnitürü ilave ettim. Etli enginar yemeğini 15 dakika ek süre ile toplam 70 dakikada pişirdim.

Ön Hazırlık:
Enginarlar dört eşit parçaya bölünecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

dana _etli_enginar

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine et ilave edilecek, normal ısıda rengi dönünceye kadar kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, domates salçası ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine doğranmış enginar, 3 su bardağı kaynar su, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 55 dakika bitiminde tencereye 1 su bardağı dolusu konserve garnitür ilave edilecek. Tencere 15 dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Ardından üzerine maydanoz ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.