etli biber dolması

etli biber dolması 400x267 etli biber dolması
Malzemeler:
17 Adet Dolmalık Biber
200 gr. Dana Kıyma
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Soğan
3 Adet Domates
1 Su Bardağı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (iç için)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (dolmanın suyu için)
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
2 Tatlı Kaşığı Tepeli Tuz (iç için)
2 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Demet Maydanoz

Ön Hazırlık:
Biberler yıkanacak, sap kısımları kesilecek ve çekirekleri çıkartılacak. Domateslerin kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Soğanlar yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, salça, tuz, karabiber, kuru nane, maydanoz konulacak, yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Ardından pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak.

etli biber dolması 1 etli biber dolması

Maharetini Göster:
Biberler ağızlarında bir miktar boşluk bırakılarak doldurulacak ve birer dilim domates parçası ile kapatılacak. Ardından tencereye dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, az tuz ve 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye ilave edilecek. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, dolmaların üzerinde gezdirilecek. Dolmaların üzerine ısıya dayanıklı bir tabak kapatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 50 dakika süre bitiminde etli biber dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top