etli biber dolması

Etli_biber_dolmasi1

Malzemeler:
17 Adet Dolmalık Biber
200 gr. Dana Kıyma
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Soğan
3 Adet Domates
1 Su Bardağı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası ‘iç için’
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası ‘dolmanın suyu için’
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
2 Tatlı Kaşığı Tepeli Tuz ‘iç için’
2 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Demet Maydanoz

Ön Hazırlık:
Biberler yıkanacak, sap kısımları kesilecek ve çekirekleri çıkartılacak. Domateslerin kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Soğanlar yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Etli_biber_dolmasi2

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, salça, tuz, karabiber, kuru nane, maydanoz konulacak, yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Ardından pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Biberler ağızlarında bir miktar boşluk bırakılarak doldurulacak ve birer dilim domates parçası ile kapatılacak. Ardından tencereye dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, az tuz ve 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye ilave edilecek. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, dolmaların üzerinde gezdirilecek. Dolmaların üzerine ısıya dayanıklı bir tabak kapatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 50 dakika süre bitiminde etli biber dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.