et sote

dana_et_sote

Malzemeler:
1 Kg. Dana Eti Kuşbaşı
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Domatesler küp biçiminde doğranacak. Soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Sivri biberler halka doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Dana eti kuşbaşı doğranmış

Et_ sote2

Et sote malzemeleri

Et_ sote3

Tencere ocak üzerinde

Et_ sote4

Et suyunu salmış

Et_ sote5

Et kavrulmuş

Et_ sote6

Zeytinyağı ve soğan ilave edilmiş

Et_ sote7

Sivri biber ilave edilmiş

Et_ sote8

Domates ilave edilmiş

Et_ sote9

Malzemeler karıştırılmış

Et_ sote10

Su, karabiber ve kimyon ilave edilmiş

Et_ sote11

Et sote yemeği servise hazır

Et_ sote12

Maharetini Göster:
Tencere’ye 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı doğranmış etler ilave edilecek. Normal ısı ayarında etlerin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, 3 yemek kaşığı zeytinyağı katılacak ve ısıtılacak.
Üzerine soğanlar ilave edilecek kavrulacak. Ardından sivri biberler ilave edilecek kavrulacak. Üzerine domatesler ilave edilecek diriliği gidinceye kadar kavrulacak ve malzemeler karıştırılacak. 3 su bardağı kaynar su, karabiber ve kimyon ilave edilecek.
Malzemeler karıştırıldıktan sonra ocağın ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılıp bir yere not edilecek. Tam, 60 dakika süre bitiminde Et Sote yemeğiniz hazır. Şimdi yemeğinize tuz ve kekik ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.