enginar kızartması

enginar_kizartmasi

Malzemeler:
4 Adet Temizlenmiş Enginar
1 Kase Yoğurt
2 Diş Sarımsak
1 Çay Bardağı Mısır Unu
1 Çay Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Enginar kızartması tadılası nefis bir yemek, bir kez denemeye değer. Enginarlar yağ içinde kızartılırken yağ çekmiyor. Mısır un’u ise eser miktarda yağ çekiyor. Kızartılmış enginarlar bolca sarımsaklı yoğurtla birlikte süper oluyor. Resimde, yoğurt enginar görüntüsünü kapatmasın diye, az kullandım. Bu lezzeti mutlaka denemelisiniz, beğenmeme gibi sorununuz olmaz.

Enginarların Haşlanması:
Tencere içerisine 4 su bardağı su ve enginarlar bütün olarak konulacak. Normal ısıda, tencere bir taşım kaynatılacak ve tencerenin kapağı kapatılacak. Ardından, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve 50 dakika süre ile enginarlar haşlanacak.

misir_unlu_enginar_kizartmasi

Maharetini Göster:
Kızartma tavasına kızartma yağ konulacak ve ısıtılacak. Üzerine tuz ekilmiş ve mısır ununa bulanmış enginarlar konulacak ve arkalı önlü kızartılacak. Kızartılmış enginarlar sarımsaklı yoğurt ile servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.